Bana biraz şaşırtıcı gelen bi haber. 599 ve 430'dan beri zaten manuel sipariş edilen otomobil pek kalmamıştı. 458 olsun, 488 olsun f12, ff vs. bunların hiçbirinde manuel opsiyon olarak sunulmadı, kalan tek model California (ki manuelinin olduğunu ilk defa duydum) ama onun da en ehil Ferrari olduğunu düşünürsek pek fazla manuel sipariş edilmemesini böyle açıklayabiliriz.

Ha ne olacak, Ferrari California yatırım amacıyla alınacak arabalar listesine "üretilen son manuel ferrari" kontenjanından giriş yapacak. Katlanır metal tavanına rağmen...

Diğer açıdan baktığımızda; ister katılın, ister katılmayın 500-600 beygir üzeri araçlarda manuel vites sunmak risk getiriyor. Çünkü bu kadar gücü kontrol etmek için direksiyon dışına odaklanılması gereken başka enstrümanların bulunması (debriyaj pedalı, vites kolu) dikkat seviyesinin her zaman en üstte tutulmasını gerektirir. Oysa ki direksiyon arkasına yerleştirilen kulakçıklar sayesinde dikkatiniz her zaman yol üstünde, gitmek istediğiniz yönde kalıyor. Ferrari'nin bütün kontrol elemanlarını direksiyon üzerinde toplamasının altında yatan felsefe de buna dayalı aslında.

Bu tartışma Lamborghini Gallardo LP550-2 Valentino Balboni arkadan çeker-manuel vites olarak sunulduğunda tekrar gündeme gelmişti ve kullanan çoğunluğun ortak kanısı "bunu kullanmak toto ister, lambo'nun 4 çeker-otomatik vites kombinasyonunu standart sunmasını doğru buluyorum" şeklinde olmuştu.
tümünü gör
ilgili galeri