ferrari'nin yaptığı açıklama ile manuel vites kutusundan vazgeçmesi olayıdır. artık parasını verseniz de hiç bir şekilde manuel vites bir ferrari sahibi olamayacaksınız.

bu karar ile birlikte manuel vites alınabilen son ferrari ise ferrari california olmuş oldu.

petrolhead'ler için kahredici bir haber olmuş oldu bu.
üzücü olan haber. bir devi daha kaybetmiş olduk böylelikle.
gelişen teknolojinin engel olunamaz sonuçlarından biridir. tuşlu telefonların ömrünün bittiği gibi (her ne kadar üzücü olsa da) manuel şanzıman da bitti bitecek
Beni kahreden haber. İçime çok kötü oturdu, hayallerim yıkıldı...
'artık sadece best time'a oynayacağız, sürüş keyfi falan çok da umurumuzda değil' demenin bir başka şeklidir. üretim maliyetlerini de düşürmüş oldular, hayırlı traşlar.
Bana biraz şaşırtıcı gelen bi haber. 599 ve 430'dan beri zaten manuel sipariş edilen otomobil pek kalmamıştı. 458 olsun, 488 olsun f12, ff vs. bunların hiçbirinde manuel opsiyon olarak sunulmadı, kalan tek model California (ki manuelinin olduğunu ilk defa duydum) ama onun da en ehil Ferrari olduğunu düşünürsek pek fazla manuel sipariş edilmemesini böyle açıklayabiliriz.

Ha ne olacak, Ferrari California yatırım amacıyla alınacak arabalar listesine "üretilen son manuel ferrari" kontenjanından giriş yapacak. Katlanır metal tavanına rağmen...

Diğer açıdan baktığımızda; ister katılın, ister katılmayın 500-600 beygir üzeri araçlarda manuel vites sunmak risk getiriyor. Çünkü bu kadar gücü kontrol etmek için direksiyon dışına odaklanılması gereken başka enstrümanların bulunması (debriyaj pedalı, vites kolu) dikkat seviyesinin her zaman en üstte tutulmasını gerektirir. Oysa ki direksiyon arkasına yerleştirilen kulakçıklar sayesinde dikkatiniz her zaman yol üstünde, gitmek istediğiniz yönde kalıyor. Ferrari'nin bütün kontrol elemanlarını direksiyon üzerinde toplamasının altında yatan felsefe de buna dayalı aslında.

Bu tartışma Lamborghini Gallardo LP550-2 Valentino Balboni arkadan çeker-manuel vites olarak sunulduğunda tekrar gündeme gelmişti ve kullanan çoğunluğun ortak kanısı "bunu kullanmak toto ister, lambo'nun 4 çeker-otomatik vites kombinasyonunu standart sunmasını doğru buluyorum" şeklinde olmuştu.
Bunun geleceğini Ferrari, f12 tdf'i ürettiği an göstermişti zaten. Teorik olarak manuel kullanmanın imkansız olduğunu fabrika açık olarak belirtmişti. Zaten Chris Harris dahil bütün testlerde kullananlar bunu belirtmiştir. Bana kalırsa çok romantik bakmaya gerek yok, hiç bir manuel şanzıman bu otomobillerin hakkını tam olarak veremez.
Zaten manuel üretmiyorlar, sadece California'da var onu da kimse almıyor. Dolayısıyla şaşırtıcı değil, zaten daha önce de bunu söylemişlerdi, Ferrari bir daha manuel üretmeyecek diye...
rest in peace bro
Edit:Dediğim manuel vites için geçerliydi
mesele amerikalıların çarpık spor otomobil zihniyetinde. şimdi ferrari italyan markası, ne alaka amerika diyeceksiniz.

malumunuz abd'deki otomobil kültürü oradaki yol ve trafik koşulları, yakıtın eskilerden beri çok ucuz olması gibi sebeplerden ötürü otomatik vitesli otomobillerin yaygınlaşmasına sebep olmuş. ama iş spor otomobillere gelince, amerikalılar kendilerini "spor otomobil manuel vitesli olur" felsefesiyle kandırıyorlar. Aslında kendi ülkeleri için son yıllara kadar haklılardı da. çünkü son zamanlara kadar otomatik vitesler (özellikle az vitese sahip tork konvertörlü şanzımanlar) otomobilin vites geçişlerinin yavaş kalmasına, dolayısıyla performans kaybına neden oluyordu. (yakıt tüketimini artırması bu konuda onlar için zaten önemli değil)

onlarca yıldır süren tork konvertörlü şanzımanın getirdiği bu dezavantaj artık yeni nesil robotik otomatik şanzımanlarla değişti ve avantaj haline geldi. ama amerikan tüketicisinin kafasında hala "spor otomobil stick shift olur imajı yok olmadı. Hala corvette'leri, mustang'leri manuel vitesli istiyorlar. Sanırım bu bütün gün otomatik vitesli günlük araçlarını kullandıktan sonra spor otomobillere geçtiklerinde değişiklik isteyerek kontrolün tamamen kendi ellerinde olduğunu hissetmek açısından da önemli.

bu yüzdendir ki, ferrari gibi markalar da performans ve tüketim konusunda dezavantajlı hale gelen manuel şanzımanları araçlarında kullanmaya devam ettiler. yoksa avrupa'da zaten neredeyse 15 yıldır manuel vitesli ferrari yok gibi (hatta bildiğim kadarıyla F360'tan sonra satılmadı bile).
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri