Ferrari'nin 1984- 1996 yılları arasında ürettiği süper spor modelidir.

90'lı yılların en popüler araçlarından biridir ve birçok dizide, filmde boy göstermiştir. Miami Vice, Gone in 60 Seconds, Rocky V ve French Kiss gibi filmlerde onu görebilirsiniz, özellikle Miami Vice herhalde hepimizin aklında ölümsüz bir yer edinmiştir...

4.9 lt, boxer 12 silindirli (aslında ters boxer'dır bu motor) 390 bg güç ve 490 Nm tork üretir, 0-100 km/s hızlanmasını 5.8 sn'de gerçekleştirirdi.

275 km/s hıza çıkabilen Testarossa zamanının en hızlı otomobillerinden biriydi. Temel olarak 512 BB modelini alıyor ama BB'nin dezavantajlarından kurtularak çok daha modern bir otomobil olarak ortaya çıkıyordu. Bunların başında BB'deki soğutma sorunları vardı. Testarossa'yı kült haline getiren genişliğinin nedeni aslında gövdenin her iki tarafında yerleştirilmiş olan radyatörlerdi. Bu nedenle Testarossa, yerini aldığı BB'den tam 20 cm genişti!

Pininfarina tarafından ele alınan tasarım sayesinde Testarossa son derece etkileyici ve zamanına göre modern çizgilere sahipti.

İtalyanca'da 'Kırmızı Kafa' anlamına gelen Testarossa, Ferrari'nin 50'lü yıllardaki yarış otomobilinden adını alıyordu. En büyük rakiplerin biriyse Lamborghini'nin Countach modeliydi.

1991'de TR, biraz daha güncellenmiş hali olan 512 TR'ye yerini bıraktı. Ardından F512 M modeli geldi. Ama bunların hiçbiri orijinal Testarossa kadar kült ve efsane olamadılar...
çok hızlı olmayan ama ikonik olan ferrari. böyle bir otomobili hangi kafa ile ürettiler nasıl tasarladılar çok merak ediyorum. hayvan gibi iz genişliğine bir şey diyemeyeceğim.
1986 yılına kadar sunulan A sütununun ortasına konumlandırılmış dikiz aynası oldukça garipsenen detaylarından biridir. Dahası, sadece sürücü tarafındaki dikiz aynası standart, ikinci ayna opsiyoneldir (benzer durumla ilk kez Porsche 930'da karşılaşmıştım). Gelen tepkiler üzerine 87'den itibaren dikiz ayanaları kapının köşelerine taşınmış, çift ayna standart hale gelmiştir.

Bu arada diğer Ferrari'lerdeki gibi Testarossa'da Berlinetta Boxer'lar Boxer motor değil, 180 derece V motordur.
Bana göre 80leri W126 ile tam anlamıyla anlatan araba budur. Aklıma Don Johnson'ın Miami Vice'ta kullandığı beyaz modeli gelir. Ne zaman görsem kafamda Sonny Crockett Theme çalmaya başlar. Dünya'daki en güzel otomobillerdendir. Yan aynaları ve kapı ızgaraları külttür. Ayrıca Outrun ve NFS 1'de görmek mümkündür. GTA Vice City'de de Cheetah olarak karşımıza çıkar.
90ları tam olarak anlatan model ise;
(bkz: Lamborghini Diablo)
Türkiye'de testi olduğuna inanamayacaksınız!

Ferrari Testarossa Testi
Aşırı geniş ve mekanik oluşundan dolayı kullanması epey zor olduğu iddia edilen gerçek bir Ferrari.
O vitesin şrınk, şrınk sesi kulagima geldi... Aaah ah
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri