Ferrari'nin 2016 Paris Otomobil fuarında tanıtacağı giriş modeli dört koltuklu GT. Evet yanlış yazmadım, mevcut GTC4Lusso modelinin altında konumlandırılan bir Ferrari bu. Peki neler değişmiş aşağıya bir sırayalım:

- Dört çeker sistemin yerine arkadan çekişli aktarma organları yerini almış
- V12 atmosferik motorun yerine California T'den gelen V8 turbo motor (aynı zamanda 488 GTB'de de bulunan motor)

Bu arada belirtmekte fayda var, bu aracın V12 motorlusundan ayırt edilebilecek iki noktası var: Kaputun altı ve yeni sunulan jantlar. Dışmekan-içmekan diğer tüm detaylar aynı. Yani görselliğinden ötürü bu Ferrari'yi alanlar eksiklik hissetmeyecekler (bkz: swh).Gelelim değişikliklerin sonuçlarına:

* 70 beygir güç kaybı (680 hp'den)
* 50 kg ağırlık tasarrufu (1790 kg'dan)
* 0.1 saniye daha yavaş 0-100 hızlanması (3.4sn'den)
* 15 km/s daha düşük son hız (315 km/s'den)
* 100 km'de 3.7 litre daha az tüketim (15.3 litreden)

Sayılarla ifade edilecek önemli bir değişiklik ise 47:53'lük arkaya odaklı ağırlık dağılımı 46:54 şeklinde değişmiş. Yani kaputun altından dört silindirin düşmesi ve motorun önündeki PTU'nun (Power takeoff unit) ortadan kalkması arka tekerlere olan yük dağılımını attırmış (Dipnot: aktarma düzeninin fmr olması ve arka aksa transaxle konumlandırılmış olması ağırlık dağılımının arkada olmasına en büyük neden).

Son olarak Ferrari'nin açıkladığı bir diğer yenilik ise revize edilen aws yani dört tekerden yönlendirme sistemi sayesinde daha keskin ve etkili dönüşler mümkün hale gelmiş. Ha test sürüşleri başlamadan söyleyeyim, muhtemeden direksiyondaki ağırlık ve his kaybı da ortadan kalkmıştır.

Benim şahsi görüşüm Ferrari bu aracın üretimine onay verirken sosyal bir deney yapmayı amaçladı: Dört çeker bir otomobil ürettiği için eleştiri yağmuruna tutanların ne kadar tutucu ve sözünün arkasında olduğu bu otomobilin satış grafiği ile ortaya çıkacak. V8 turbonun emisyon normlarını daha rahat karşılaması markanın ceplerini doldurmak için daha çok üretim yapabilmesine olanak sağlıyor. Diğer yandan V12 satışlarda hala daha baskın olursa bunun anlamı ya gerçekten dört çekerin her mevsim günlük kullanım avantajı müşteri çekiyor ya da sırf fiyat etiketi daha yüksek olduğu için insanlar para bayılmaya meraklı...
tümünü gör
ilgili galeri