Ferrari'nin 2016 Paris Otomobil fuarında tanıtacağı giriş modeli dört koltuklu GT. Evet yanlış yazmadım, mevcut GTC4Lusso modelinin altında konumlandırılan bir Ferrari bu. Peki neler değişmiş aşağıya bir sırayalım:

- Dört çeker sistemin yerine arkadan çekişli aktarma organları yerini almış
- V12 atmosferik motorun yerine California T'den gelen V8 turbo motor (aynı zamanda 488 GTB'de de bulunan motor)

Bu arada belirtmekte fayda var, bu aracın V12 motorlusundan ayırt edilebilecek iki noktası var: Kaputun altı ve yeni sunulan jantlar. Dışmekan-içmekan diğer tüm detaylar aynı. Yani görselliğinden ötürü bu Ferrari'yi alanlar eksiklik hissetmeyecekler (bkz: swh).Gelelim değişikliklerin sonuçlarına:

* 70 beygir güç kaybı (680 hp'den)
* 50 kg ağırlık tasarrufu (1790 kg'dan)
* 0.1 saniye daha yavaş 0-100 hızlanması (3.4sn'den)
* 15 km/s daha düşük son hız (315 km/s'den)
* 100 km'de 3.7 litre daha az tüketim (15.3 litreden)

Sayılarla ifade edilecek önemli bir değişiklik ise 47:53'lük arkaya odaklı ağırlık dağılımı 46:54 şeklinde değişmiş. Yani kaputun altından dört silindirin düşmesi ve motorun önündeki PTU'nun (Power takeoff unit) ortadan kalkması arka tekerlere olan yük dağılımını attırmış (Dipnot: aktarma düzeninin fmr olması ve arka aksa transaxle konumlandırılmış olması ağırlık dağılımının arkada olmasına en büyük neden).

Son olarak Ferrari'nin açıkladığı bir diğer yenilik ise revize edilen aws yani dört tekerden yönlendirme sistemi sayesinde daha keskin ve etkili dönüşler mümkün hale gelmiş. Ha test sürüşleri başlamadan söyleyeyim, muhtemeden direksiyondaki ağırlık ve his kaybı da ortadan kalkmıştır.

Benim şahsi görüşüm Ferrari bu aracın üretimine onay verirken sosyal bir deney yapmayı amaçladı: Dört çeker bir otomobil ürettiği için eleştiri yağmuruna tutanların ne kadar tutucu ve sözünün arkasında olduğu bu otomobilin satış grafiği ile ortaya çıkacak. V8 turbonun emisyon normlarını daha rahat karşılaması markanın ceplerini doldurmak için daha çok üretim yapabilmesine olanak sağlıyor. Diğer yandan V12 satışlarda hala daha baskın olursa bunun anlamı ya gerçekten dört çekerin her mevsim günlük kullanım avantajı müşteri çekiyor ya da sırf fiyat etiketi daha yüksek olduğu için insanlar para bayılmaya meraklı...
California T modelindeki 3.9 litrelik V8 motorun kullanıldığı Lusso T versiyonu. Ağırlığının Lusso'ya göre 80 kg hafif olduğu söyleniyor. İlginç biz özelliği de bunun dünyanın ilk V8 motorlu ve 4 koltuklu Ferrari modeli olması.

Lusso'nun rakip olduğu otomobillerde genellikle dört çeker olmaması (sadece Bentley modellerinde var, Aston Martin'de bulunmuyor) ve Ferrari'nin her iki çekiş sistemini de sunuyor olması elini güçlendiren bir şey. Geçenlerde FF ile ilgili bir istatistik okuduğumda FF kullanıcılarının uzun yolculuklarda otomobillerini gayet rahat şekilde kullandıklarını ve Ferrari'nin kullanılma ve yolculuk yapma mesafelerinin neredeyse yüzde 50 oranında arttığını söylüyorlardı. Dolayısıyla FF'in yerini alan Lusso'nun bu anlamdaki görevi daha da önemli marka için. Bu şekilde düşünecek olursak V8 motor ile daha hafif gövde hem yolculuklarda biraz olsun tüketimi düşürecek hem de satış fiyatının azalmasını sağlayacaktır.

Son derece akıllıca bir hamle geldi Ferrari'den.

--- spoiler ---
Ferrari GTC4Lusso T Paris’in Yıldızı Oldu!

İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Ferrari’nin V8 turbo beslemeli motorla donatılan 4 koltuklu ilk modeli olan GTC4Lusso T, Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. Ferrari GTC4Lusso ile aynı tasarım hatlarına sahip GTC4Lusso T, V8 motorun gücü ve Ferrari’nin asaletini bir arada sunuyor. Ferrari GTC4Lusso T’nin kaputunun altında “2016 Engine of The Year/Uluslararası Yılın Motoru” ödülünü kazanan 3.9 litrelik turbo beslemeli motor görev yapıyor.

Ferrari, GTC4Lusso’nun V8 turbo motorlu versiyonu olan GTC4 Lusso T’yi ilk kez Paris Otomobil Fuarı’nda tanıttı. Markanın tarihindeki V8 turbo beslemeli motora sahip ilk dört koltuklu spor otomobil olan GTC4Lusso T, otomobilini günlük olarak kullanırken, aynı zamanda sportiflik ve çok yönlülük arayan Ferrari kullanıcılarını hedefliyor. Kaputunun altında 2016 Engine of The Year/ Uluslararası Yılın Motoru ödülünü kazanan 3.9 litrelik turbo beslemeli Ferrari motorunun görev yaptığı GTC4Lusso T, 0-100 km/s hızlanmasını 3.5 saniyede gerçekleştirerek 320 km/s’lik son hıza erişiyor.

Boş ağırlığı 1740 kg. olan turbo şarjlı GTC4Lusso T, zarafet, konfor ve sportifliğin yanı sıra arkadan itişli, dört tekerlekten yönlendirmeli (4WS) ve toplamda daha da hafifletilen gövdenin ağırlık dağılımı 46:54 oranında arkaya yönlendirilmiş olan kombinasyonu sayesinde kullanıcısına heyecan verici sürüş dinamikleri sunuyor. Ferrari GTC4Lusso T’nin, 610 HP’lik V8 turbo motoru maksimum gücünü 7.500 d/d’de verirken, 760 Nm torku ise 3.000-5.250 d/d aralığında kesintisiz olarak sunuyor.

V8 turbo motorun karakteristikleri şehir içindeki günlük kullanımlara mükemmel uyum sağlarken, düşük devirlerde sessiz bir sürüş ama hızlanmalarda zengin ve güçlü bir ses, düşük devirlerde çok hızlı gaz tepkisi ve devirlenme, değişken tork yönetimi ve düşük yakıt tüketimi ile mükemmel bir menzili aynı anda sunuyor.

GTC4Lusso T’nin dinamik kontrol sistemleri, komutlara hızla yanıt vermesiyle de fark yaratıyor. Özellikle Yanal Kayma Kontrolü (SSC3) özelliği ile birleştirilmiş 4WS (arka tekerlekten yönlendirme) sistemi, arka tekerlek açısının ön tekerlekleri takip etmesi sayesinde virajlarda ve sert dönüş açılarında direksiyonun daha hızlı tepki vermesini sağlıyor.

Değişken Turbo Yüklemesi Kontrolü (Variable Boost Management - VBM) sayesinde, otomobilin doğrusal hızlanması özellikle düşük hızlarda daha da geliştirilirken, sıfır gaz pedalı gecikmesi bu performansı daha da ön plana çıkarıyor. VBM sisteminin kullandığı değişken tork eğrileri mantığı, 3’ten 7’ye kadar her viteste motor devri ile beraber motorun ürettiği torku da artırarak son derece canlı ve heyecan verici bir hızlanma sağlıyor.

Ferrari GTC4Lusso T, ‘fastback’ tarzı silueti ile aerodinamik ve konik yapılı ‘coupe’ formlu tasarıma sahip olmasıyla da dikkatleri topluyor. Sürücü ve yolcunun ortak sürüş deneyimini artırmak adına özel olarak “Çift Kokpit” şeklinde tasarlanmış olan kabini ise, Ferrari'ye özgü tarzı ile Ferrari’den beklenen lüks zarafetin doğal yansımasını ortaya koyuyor. GTC4Lusso T ayrıca 10.25 "HD kapasitif dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemiyle de fark yaratıyor.
--- spoiler ---


Ferrari GTC4Lusso T Teknik Spesifikasyonlar

Motor

Tipi V8 - 90° turbo

Motor hacmi 3,855 cc

Çap ve strok 86.5 mm x 82 mm

Maksimum motor gücü 449 kW (610 HP) 7,500 d/d

Maksimum tork 760 Nm 3,000 – 5,250 d/d

Boyutlar ve ağırlık

Uzunluk 4,922 mm

Genişlik 1,980 mm

Yükseklik 1,383 mm

Boş ağırlık** 1,740 kg

Ağırlık dağılımı %46 ön - %54 arka

Performans

Maksimumum hız >320 km/s

0-100 km/s 3.5 saniye

Yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu

Yakıt tüketimi 11.6 l/100 km

Emisyon 265g CO2/km
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri