488 GTB'nin yerini alan yeni Ferrari modeli.

3.9 litrelik V8 motorundan 720 HP güç ve 770 NM tork üreten aracın 0-100 değeri 2.9 saniye (0-200 7.8), 340 km/s maksimum hızı var. Dış görünüşü de diğer Ferrari modellerinin melezi diyebiliriz.

Tabii yine astronomik bir fiyata satılacaktır o ayrı.
aha 720s y***ğı yedi
Onun haricinde ön tarafı dışında bir sorun yok,ha bide arka taraf lotuslara benziyor.Dava açmasalar bari
It's a facelift of a facelift.
Tasarım olarak garip görünen Ferrari modelidir.
Detayları aşağıdaki gibidir:

Bugüne kadar üretilmiş en güçlü V8 motora sahip Ferrari modeli olan (seri üretim modeller arasında) F8 Tributo'da 488 GTB modelinden tanıdığımız 3.9 litrelik, çift turbo destekli V8 motor kullanılıyor. 8000 d/dak’da 720 bg güç (488’e göre 50 bg fazla) ve 3250 d/dak’da 770 Nm tork üreten motor F8’i sadece 2.9 saniyede 100 km/s hıza taşıyor. 0-200 km/s hızlanmaysa 7.8 saniye olarak verilirken maksimum hız 340 km/s. F8 bu teknik verilerle McLaren’in 720S modelini kendine rakip alıyor, ki hem hızlanma hem de maksimum hız verilerinin İngiliz rakibiyle birebir aynı olması dikkat çekici.

Tasarım olarak evrim geçirmiş olarak yorumlayabileceğiniz model daha ince LED farları, daha geniş hava girişleri, önde büyütülmüş S-duct kaputu, farklı arka kanadı ve efsanevi F40 modelinden esinlenilmiş Lexan arka camlı motor kaputuyla dikkat çekiyor. Ayrıca arka spoylere entegre edilmiş dörtlü far tasarımına dönüldüğünü ve bunun 308 GTB modelinden esinlenildiği söyleniyor. 1330 kg ağırlındaki otomobil 488 GTB’ye göre 30 kg daha hafif bir yapıda.

Tasarım her ne kadar 488’in gelişmişi gibi görünse de Ferrari ciddi şekilde çalışma yaptığını açıklıyor. Özellikle aerodinami ve soğutma konularında ilerleme kaydedilmişken sadece öndeki S-Duct hava girişi sayesinde yüzde 15 daha fazla yere basma gücü üretilmiş. Bu tasarım S şeklinde bir hava kanalı sayesinde hem yere basma gücü üretirken hem de ön kısımdaki sıcak havanın dışarı atılmasını sağlıyor.

Ferrari’nin Side Slip Angle Control sistemi elden geçirilmişken Ferrari Dynamic Enhancer sistemi de otomobildeki yerini almış. Bu sistem direksiyonda RACE modu seçildiğinde aktive oluyor ve otomobilin performansını daha kullanılabilir hale gelmesini sağlıyor.

Kabin her zamanki gibi sürücü odaklı ve klasik yapısını koruyor. Buna rağmen tüm malzemeler, kapı içi ve konsol panelleri yeniden tasarlanmış. Yeni jenerasyon HMI (Human Machine Interface), yeni direksiyon ve yolcular için gekiştirilmiş 7 inçlik dokunmatik ekran ise buradaki yenilikler olarak görünüyor.
488 Pista modelinin daha caddeye uyumlu versiyonu. Tamam geçmiş modellerden detaylarla saygı duruşu güzel ama yukarıda belirtildiği gibi makyaj algısını kıramıyor. 458 üzerine turbo geldi 488 oldu tamam, Pista üzerine ne kattı da f8 oldu sorusunu akla getiriyor. Model yaşı dolması üzerine yapılan bir yenilemeden ibaret sanki. Bir 360 - F430 geçişi, F430 - 458 geçişi yok malesef. California - Portofino geçişi bile bundan daha başarılı.
2009 yılı interiorına sahip Ferrari.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri