Ferrari'nin 770 BG gücündeki yeni modeli. F12 Berlinetta modelinin benzeridir ancak 51 bg daha güçlü motoru 110 kg daha hafif gövdesi ile farklılık gösterir.
6.3 litre V12 motor 770 BG güç üretir ve 0'dan 100'e 2.9 saniyede çıkar. Maksimum hızı 340 km/s.
Ferrari'nin 50 ve 60'lardaki Tour de France başarılarının anısına üretilmiş bir model. Passo Corto Virtuale : Sanal kısa dingil açıklığı yani 911 turbo s gibi arkada tekerleklerde steering yapabilen arka düzene sahip. Bu sayede f12 berlinetta'ya göre %14 daha iyi yatay ivemeye sahip. Aktif arka difüzör , f1 tarzı tabanı ve gt3 tarzı arka çamurluk açıklığı ile standart f12 ye göre 200km/h hızda 2 yaklaşık iki kat downforce sağlayabiliyor. Tüm bu gelişmeler aracı fiorano gibi 3km lik bir pisti standart f12 den 2 saniye hızlı dönerek LaFerrari ile 488 arasında bir tur zamanı elde etmesini sağlamış.
C sütunu sapıkları olarak, sütundaki o hava kanalları nedir, nasıl bir şeydir?
Çok beğendim. Fazladan %14 yatay ivme çok ciddi bir rakam, değerlere bakılırsa müthiş bir şey icat etmişler.
teknik özellikleri son derece etkileyici ama dünyanın en güzel tasarımlarından birini alıp, bunu 'overdesigned' haline getirip, sonuçta garip görünmesine neden olmak biraz anlamsız.
Ferrari F12 BErlinetta modeli üzerine yapılandırdığı daha sportif ve daha vahşi modeli F12tdf’yi otomobil sevenlerin beğenisine sundu.. 110 kg daha hafif olan F12tdf, sadece 799 adet üretilecek. Düşük hacimli turbolar öncesi F12tdf’nin kaputunun altında yatan 780 bg güç üreten 6.3 lt’lik V12 motor Ferrari için bir milat. 0’dan 100 km/s’ye 2.9 sn”de 0’dan 200 km/s’ye ise 7.9 sn’de çıkabilen model, Fiorano pistini 1 dk 21 sn’de dönebiliyormuş. 100 km/s hızla giderken durma mesafesi ise 30 m. Vay anasını...
Üretilenlerin hepsinin çok kısa sürede satılmış olduğu otomobil.
Bir rekor kırmış oldular bu satış ile.
Bu fiyata hepsinin kapış kapış gitmesi neyin kafası acaba? dedirten otomobil.
Bedava falan da verilmemiştir tahminimce. Bu kadar mı özelmiş yahu?
Yurtdışı dergilerinde yavaş yavaş incelemelerini görmeye başladığımız otomobil.
'Elinizde kaç tane Ferrari var ise hepsini satıp bunu alın, hepsinin yapabildiğini tek başına yapabiliyor' demişler. Gerçekten çok heyecan verici bir otomobil ürettiler, belki bir zenginimiz alır piste falan çıkarır da bizde izleriz.

(bkz: all in one)
Normal F12'ye göre &87 daha fazla downforce üreten otomobildir.
Frenleri LaF'dan alınmıştır.
Aracın basın lansmanında bir basın görevlisi "td'nin anlamı turbo dizel değildir herhalde" diye bir şaka yaparak esprisine gülünmeyen adam tarihine geçmiş.

Bu arada tdf açılımı için (bkz: Tour de France )
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri