ferrari'nin bu güne kadar yapmış olduğu pistlerdeki en hızlı 4. otomobil olmasına karşın en pahalı 2. otomobil. (pistlerdeki süreye göre en başarılı olanlar: 1. ferrari laferrari, 2. ferrari 488 gtb, 3. ferrari 458 speciale)
2012 yılından beri üretilen araç önde konumlandırılmış 6.3 litrelik v12 motoru ile 730 beygir güç ve 688 nm tork sağlıyorken tam 3 saniyede 0'dan 100 kilometre hıza çıkıyor. 1725 kiloluk şeytanın son sürati ise 345 km/h.
istanbul park'ta maserati granturismo mc stradale ile tam gaz giderken yanımdan geçip gitmiş olan canavar.
İstanbulpark'da çalışırken bu otomobile yakıt doldurmak için benzinciye giderken, iki ışık arasında 250 km/s yapan otomobilimsi roket.
Bir otomobilin sesi ne kadar güzel olabilir? Sorusunun cevabı. Sanat eseri.
Benim için tanımı çok kolay olandır; en sevdiğim otomobil.
Otomobilin tanıtım reklamını izlersek Ferrari'nin bu aracı motor sesisinin bir orkestra edasında olduğu vurgusunu yaptığını göreceğiz ki bu hepimizin aklını başından almaya yeter de artar bile :)
Otomobilden daha farklı bir "şey" bu. 200 km/s - 300 km/s arası hızlanması bile akıllara durgunluk veren cinsten. Yolu azcık açık yakalayınca 150 - 200 km/s'den hızlanmaya başlayıp saniyeler içinde 300+ km/s hızlarda buluyorsunuz kendinizi. V12 motorunun sesi ise insanın aklını başından alıyor. Bu arada en sevdiğim detaylarından biri yolcunun önünde yer alan hız vs. bilgileri gösteren ekran oldu.
f12 tdf versiyonu ile zaptedilemez bir hal alan otomobil pardon başyapıt.
adının anlamı;yani "berlinetta" küçük sedan demektir.. 4.5 metrelik boyuyla ne kadar küçük olduğu tartışmaya açıktır..
jeremy clarkson bu araç için "keşke bu kadar güçlü olmasaymış.. zapt edilebiliniyor ama güven vermiyor" gibi bir şey dediğini hatırlıyorum..
sebastian vettel'in bu aracı kullandığı bir videosunda 330'da 7. vitese geçmesi "yok artık daha gidecek mi" diye düşünmeme ve dumura uğramama sebep olmuştur.. :)
ferrari"nin en sevdiğim modellerinden biridir..
(bkz: ferrari f12m)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri