Ferrari'nin 1961 yılında Formula 1'de yarıştığı, ortadan motorlu yarış otomobilidir.

İsminin Dino olmasının nedeni, 1.5 litrelik V6 motorunun Dino Ferrari ve dönemin baş tasarımcılarından Carlo Chiti tarafından tasarlanmış olmasıdır.

50'li yılların sonunda Ferrari firma olarak ciddi bir sıkıntı içindeydi çünkü otomobillerinde yarışan birçok pilot hayatını kaybediyordu. Bunun yanında Dino Ferrari'nin 1956'daki ölümü Enzo Ferrari'yi çok sarsmıştı. Dino'nun firmanın başına geçmesi düşünülüyordu ama bu gerçekleşmedi.

Enzo Ferrari oğlunun ölüm döşeğinde F1'in yeni kuralları çerçevesinde ortaya atılan bu 1.5 litrelik V6 motoru üzerinde çalışmaya başladı. Dino Ferrari'nin son dönemlerinde ciddi şekilde katkısının bulunduğu bu motor gerçek anlamda Dino Ferrari'nin yatak odasında tasarlandı ve geliştirildi. 1958'de yarış otomobillerinde kullanılmaya başlandı.

120 dereceli silindir açısı motorun ağırlık merkezinin olabildiğince düşük olmasını sağlarken otomobile ciddi bir avantaj kazandırmıştı. Rakiplerinden güçlü ve ağırlık olarak hafif olması en büyük artılarındandı. Tamamen alüminyumdan üretilen motor 9500 d/dak’da 190 bg güç ve kuru karter yağlamaya sahipti.

Vefatının ardından babası bu motora ve otomobile Dino adını verdi. Bu isim daha sonra yol otomobillerinde de kullanılmıştır.
156 olarak da bilinmesinin nedeni 1.5 litre ve V6 motora sahip olmasındandır. Aynı zamanda köpekbalığının yüzgeçlerine benzer hava girişleri olduğu için 'Sharknose' adını almıştır. Birçok otoriteye göre tüm zamanların en güzel yarış otomobilidir.

Sharknose'un bir diğer önemi de Ferrari'nin ilk ortadan motorlu yarış otomobili olmasıdır. Amerikalı Phil Hill ve Alman Volfgang von Trips’in ellerinde 1961 F1 Dünya şampiyonluğunu bir kez daha Ferrari kazandırmış, Phil Hill ilk Amerikalı dünya şampiyonu olarak tarihe geçmiştir. Ayrıca Monza’da Von Trips’in hayatını kaybettiği otomobil olarak da bilinir.

Önde artık bir klasik haline gelmiş hava girişleri motora yeterli havayı sağlarken, tübüler şasi, 4 lastikte disk frenler (o dönem için son derece ileri bir teknoloji) ve alüminyum gövde panelleri gibi yenilikçi özelliklere sahip bir otomobildi. Ağırlığı sadece 420 kg’dı.

1961’den sonra 1962’de de Dino yarışmaya devam etti ama Ferrari’nin tüm takım kurmaylarının von Trips’in ölümünden sonra takımdan ayrılması nedeniyle 62’de yarış kazanamadı...

Her şeye rağmen büyük bir efsane, gerçekten de dünyanın en güzel yarış otomobillerinden biridir…
tümünü gör
ilgili galeri