Ferrari’nin yine ters köşe yaparak, 488’in gelişmiş versiyonuna verdiği resmi isimdir. Cidden bu firmada isimlerle ne alıp veremedikleri var anlamış değilim. Dış görünüş olarak çok sert ve şahsıma göre mükemmel detaylar yakalanmış olup, teknik olarak 3.9 litrelik motordan 711 beygir güç ve 770 nm tork çıkarmayı başarmışlar. Direkt olarak gt2rs ile rakip olması beklenen araç yakın zamanda resmi olarak tanıtılacak. O zaman daha detaylı inceleme şansı bulabiliriz.
Yeni Speciale. Speciale'nin getirdiği etkinin yarısını dahi getirebilirse (ki bence getirecek) piyasa alev alacak.

Edit : Şu Çin pazarı otomobil dünyasını yok edecek. 3.9 nedir.
Muhtemelen Cenevre Fuarı'nda tanıtılacak otomobildir.

GT2 RS ile gireceği mücadele şimdiden heyecan vermeye başladı. Büyük ihtimalle Ferrari yine Ring derecesi yayınlamayacağı için hangisinin pist üzerinde daha hızlı olduğunu anlamak için yurt dışı mecraların testlerini beklemek zorunda kalacağız.

P.S: Ferrari'nin ürettiği en güçlü V8 motora sahiptir.
Detayları aşağıda olan otomobildir:

488 GTB’nin Speciale ya da Scuderia’sı olarak nitelendirebileceğimiz Pista markanın en güçlü V8 motoruyla donatıldı. Ferrari’nin daha önce 488 GTB ve Portofino gibi modellerinde de kullandığı 3.9 litrelik, çift turbo destekli ünite 720 bg güç (8000 d/dak) ve 770 Nm (3000 d/dak) tork üretiyor.

Otomobil 0-100 km/s hızlanmasını LaFerrari kadar hızlı bir değer olan 2.85 saniyede gerçekleştirirken maksimum hız 340 km/s ile GT2 RS ile aynı. Modelin 0-200 km/s hızlanması da 7.6 saniye sürüyor.

488 Pista daha önceki özel versiyonlar gibi standart modele göre daha hafif ve güçlü olmasıyla dikkat çekiyor. 1280 kg’lık ağırlık GTB’ye göre 90 kg hafifken motor da 50 bg daha fazla güç üretiyor. Ağırlık tasarrufunda inconel alaşım egzozlar, hafifletilmiş krank mili ve volan, titanyum piston kolları ve karbonfiber emme manifoldu gibi detaylar yer alıyor.

Ferrari modelin aerodinamik yapısında da değişikliğe gitmiş. Yeni ön kanat, hava girişleri, difüzörle birlikte yere basma gücü %20 arttırılmış. Otomobilde dünyada ilk kez geliştirilen bir de sistem kullanılıyor: Ferrari Dynamic Enhancer adı verilen sistem virajlarda kaliperlerdeki fren basıncını arttırarak yol tutuşa katkıda bulunuyor.

Ayrıca ilk kez 458’de gördüğümüz Slideslip Angle Control sisteminin yazılımında güncellemeler yapılmış, bu sayede tutunma arttırılmış.

Çok büyük bir Porsche fanatiği olarak son 2 gündür fazlasıyla detaylı olarak inceliyorum kendisini. Ferrari bu defa gerçekten inanılmaz bir otomobil yapmış. Difüzörü GTE LeMans yarış otomobilinden, taban, fren servosu ve motorunun birçok parçasınıysa 488 Challenge yarış otomobilinden alan bir makineden bahsediyoruz. Aynı zamanda İngiliz CAR dergisinin Yılın Performans Otomobili karşılaştırmasını da Porsche 911 GT2 RS ve McLaren Senna gibi rakiplerine rağmen kazanmıştır. Saygılar.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri