Merkezi ve kuruluş yeri İtalya'nın Modena şehrinin yakınındaki Maranello'da olan İtalyan bir lüks spor otomobili üreticisidir. 1929'da Alfa Romeo'nun yarış takımı olarak kurulmuş, 1947'de pist dışına da yasal olarak uygun otomobil üretimine başlamıştır.
Gösterişi 10 numara gidişi 10 numara arabalar yapan şirkettir... Hatta günümüzde yok artık Ferrari, gibi cümlelerle, lüks, performans, hız, şan şöhret gibi sıfatların yerine kullanılır..
ÖRN: Ferrari gibi gidiyo ha o polo!!! Şöyle Monaco'da bi ev, evinin önünde bi ferrari daha ne isterim aga.
ürettiği motorların ömrü 40.000 kilometreyi geçmeyen markadır.
sebebi ise çok yüksek sıkıştırma, yüksek devir ve sadece performans odaklı oluşudur.
ambleminin hikayesi ise, italyan kontes paolina baracca'nın kendi aile flamasından aldığı şaha kalkan at figürünü enzo ferrari'ye hediye etmesinden geliyor. zemindeki sarı renk, firmanın bulunduğu modena kentini temsil ediyor.
supersportlar arasında ferrari alacak gücüm olsa ve illa almam gerekse 458 spider ama onun haricindeki modellerine ısınamadığım markadır. Lambo tercihim olacaktır.
2015'te karlılığını %10 arttıran şirket. cirosu ise %3 büyümüş. giderek zenginleşen bir kesim var kesinlikle.
yakın zamanda yapılan bir röportajda kendisine ferrari suv ile ilgili yöneltilen soruya “önce kafama sıkmanız gerek” cevabını veren yönetim kurulu başkanına sahip şirket. adamın adı sergio marchionne.
7-8 bin bandındaki üretimini bu sene 10 bine çıkartmayı hedefleyen marka.

suv ile ilgili konunun ise en büyük rakipleri lamborghini'nin urus modeli hakkındaki bir soru üzerine verilmiş olduğunu düşünüyorum. tabi portföyü genişletmeden nasıl 10 bin rakamını göreceklerini merak etmiyorum değil. belki de hedef şaşırtmadır. ilgili model için,

(bkz: lamborghini urus)
dubai'deki polis otoparkında birçok modelinin çürümeye terkedildiği marka. özellikle bir ferrari enzo var ki... 2012 yılında ingiliz birisi tarafından bırakılmış. şu fotoğrafa bakarken içim acıdı resmen.

polis teşkilatı ise olayın hukuksal açısından dolayı aracı bırakamayacaklarını açıklamış. araç sahibi kaçtığından el koymak zorundalarmış. olan bu güzelliğe oluyor.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri