Birçok F1 otoritesine göre kendi döneminin en 'bütün' pilotudur Fernando. Elindeki otomobilden her daim en iyiyi elde etmek istemesi, en hızlı olmayan otomobillerle bile şampiyonluk kovalaması (2010 ve 2012 sezonu gibi) beklenmedik galibiyetler elde etmesi (2012 Avrupa GP'si ve Ferrari'deki ilk yarışı olan 2010 Bahreyn GP'si) göze çarpan özellikleri.

Bunun yanında yarıştığı takımlarda birinci pilot olmak gibi bir kaygısı var ve kendinden hızlı biriyle biraraya geldiğinde kafası karışabiliyor. 2007'de Lewis Hamilton ile takım arkadaşı olduğunda, Lewis'in hızı karşısında Ron Dennis'i bile tehdit edecek kadar egosal hareketlere girişmiş, Macaristan GP'sindeki sıralama turlarında Hamilton polü elde etmesin diye pitte önünü kapatmıştı. Sezon sonunda Hamilton ile aynı puanı elde etmiş olsalar da Hamilton daha çok ikincilik aldığı için sıralamada üst sırada yer almıştı.

2015'te de McLaren Honda'da bir diğer dünya şampiyonu Jenson Button ile takım arkadaşı oldular ve Alonso bir kez daha sezon sonunda geride kalan isim oldu. Her ne kadar geçen sezon otomobil nedeniyle çok bir şey ifade etmese de kariyerinde iki kez takım arkadaşına geçilmiş oldu ve ikisi de dünya şampiyonu isimler.

İnanılmaz işler yaptığı yarışlar arasında Schumacher'i olağanüstü geçişi (2005 Suzuka), yine Schumacher'i arkasında çok uzun bir süre tutması (2005 Imola) ve o insanüstü galibiyeti (2012 Avrupa GP'si-11'inci sıradan kalkıp kazanmıştı) gibi yarışlar vardır.

Fernando sıralamalarda belki en iyiler arasında değildir ama özellikle Pazar günleri her şekilde en iyilerden biridir. Hep çok hızlıdır, en büyük özelliği çok fazla kazaya karışmamasıdır. Onu kan kokusu almış bir köpekbalığına benzetebiliriz, eğer alınacak bir galibiyet ya da puan varsa en küçük fırsatı bile değerlendirir, sonucunu alır. Yapacağı hamle çok şey ifade etmiyorsa gereksiz risk almaz, finiş görmek daha önemli olabilir. Bu konuda Hamilton ile ayrışırlar, Lewis her zaman önündekini geçmek üzerine kurulmuş bir mantıkla yarışır.

McLaren Honda ile işi biraz zor, zira Japon üreticinin motoru yeterli gücü üretmiyor. Ama tek sorun bu da değil, McLaren de adam gibi şasi üretemedi ayrıca yönetim ve sponsor bulma konularında da sıkıntıdalar. Üçüncü şampiyonluğunu alır mı bilmem ama bunu ondan daha çok hakeden bir pilot var mıdır derseniz, herhalde yoktur cevabını verecektir bir çok otorite...
tümünü gör
ilgili galeri