iki kez dünya şampiyonu ispanyol formula 1 pilotu.

1981 doğumlu pilot, yaşıtlarına göre karting’e biraz geç başlamış olsa da buradaki kariyerini zaferlerle taçlandırdıktan sonra formula 3000’e geçmiştir. buradaki kariyerini de kısa kesip 2011’de formula 1’e geçiş yapmıştır.

formula 1’deki 5. sezonunda, henüz 24 yaşındayken şampiyon olarak “en genç dünya şampiyonu olma” unvanını emerson fittipaldi'den almıştır. renault ile kazandığı bu başarıyı ertesi yıl 2006’da tekrar etmiştir. takip eden sezonlarda en fazla 2. sırayı gören alonso, 2015’te mclaren-honda ile sezonu 17. sırada tamamlamıştır.
Birçok F1 otoritesine göre kendi döneminin en 'bütün' pilotudur Fernando. Elindeki otomobilden her daim en iyiyi elde etmek istemesi, en hızlı olmayan otomobillerle bile şampiyonluk kovalaması (2010 ve 2012 sezonu gibi) beklenmedik galibiyetler elde etmesi (2012 Avrupa GP'si ve Ferrari'deki ilk yarışı olan 2010 Bahreyn GP'si) göze çarpan özellikleri.

Bunun yanında yarıştığı takımlarda birinci pilot olmak gibi bir kaygısı var ve kendinden hızlı biriyle biraraya geldiğinde kafası karışabiliyor. 2007'de Lewis Hamilton ile takım arkadaşı olduğunda, Lewis'in hızı karşısında Ron Dennis'i bile tehdit edecek kadar egosal hareketlere girişmiş, Macaristan GP'sindeki sıralama turlarında Hamilton polü elde etmesin diye pitte önünü kapatmıştı. Sezon sonunda Hamilton ile aynı puanı elde etmiş olsalar da Hamilton daha çok ikincilik aldığı için sıralamada üst sırada yer almıştı.

2015'te de McLaren Honda'da bir diğer dünya şampiyonu Jenson Button ile takım arkadaşı oldular ve Alonso bir kez daha sezon sonunda geride kalan isim oldu. Her ne kadar geçen sezon otomobil nedeniyle çok bir şey ifade etmese de kariyerinde iki kez takım arkadaşına geçilmiş oldu ve ikisi de dünya şampiyonu isimler.

İnanılmaz işler yaptığı yarışlar arasında Schumacher'i olağanüstü geçişi (2005 Suzuka), yine Schumacher'i arkasında çok uzun bir süre tutması (2005 Imola) ve o insanüstü galibiyeti (2012 Avrupa GP'si-11'inci sıradan kalkıp kazanmıştı) gibi yarışlar vardır.

Fernando sıralamalarda belki en iyiler arasında değildir ama özellikle Pazar günleri her şekilde en iyilerden biridir. Hep çok hızlıdır, en büyük özelliği çok fazla kazaya karışmamasıdır. Onu kan kokusu almış bir köpekbalığına benzetebiliriz, eğer alınacak bir galibiyet ya da puan varsa en küçük fırsatı bile değerlendirir, sonucunu alır. Yapacağı hamle çok şey ifade etmiyorsa gereksiz risk almaz, finiş görmek daha önemli olabilir. Bu konuda Hamilton ile ayrışırlar, Lewis her zaman önündekini geçmek üzerine kurulmuş bir mantıkla yarışır.

McLaren Honda ile işi biraz zor, zira Japon üreticinin motoru yeterli gücü üretmiyor. Ama tek sorun bu da değil, McLaren de adam gibi şasi üretemedi ayrıca yönetim ve sponsor bulma konularında da sıkıntıdalar. Üçüncü şampiyonluğunu alır mı bilmem ama bunu ondan daha çok hakeden bir pilot var mıdır derseniz, herhalde yoktur cevabını verecektir bir çok otorite...
Yaşadığı kaza sonucu 2016 bahreyn grand prix'inde yarışmayacak olan pilottur.
bahreyn'de yarışmasına fia tarafından izin verilmeyen pilottur. yani karar kendisine ya da takımına ait değildir.
doğal olarak geçirdiği kaza sonrası sağlık testine tabi tutulmuş ve kontrolden geçememiştir. ispanyol pilotun kaburgalarında kırıklar tespit edilmiş. ayrıca göğüs kafesinde pneumothorax* denilen bir rahatsızlığının teşhisi konulmuş. ağrıları nedeniyle uykuları bile kaçıyormuş pilotun kendisinin dediğine göre. dolayısıyla fia'nın ne kadar yerinde bir karar verdiğini görmüş olduk.

* akciğerin dışını kaplayan zarda hava toplanması rahatsızlığı.
Yaptığı kazaya bakınca Allah korumuş diyorum.Özellikle Renault F1 takımı ile kazandığı 2 şampiyonluk ve podyumlar unutulmazların arasına girmiştir.
instagram hesabında paylaştığı fotoğrafta yazdığına göre 2016 çin grand prix'de yarışabilmek için spor çalışmalarına başlamıştır. fotoğrafta “çalışmaya başladım. önümüzdeki birkaç gün bisiklet ya da yüzme egzersizleri yapacağım. adım adım” demiş.
avustralya'da geçirdiği kaza sonrası kaburgasında çatlak oluşmuş ve bu sebeple bahreyn'de yarışmasına izin verilmemişti. umarım bu sefer sağlık testini geçer.
F1 tarihindeki takım tercihleri konusunda en şanssız, pist üstünde çok iyi fakat takım ruhu ve araç geliştirme konularında geride kalmış pilottur.
flavio briatore'nin varlığı ve michael schumacher'in f1 yarışlarındaki müthiş baskınlığı olmasaydı şampiyon olamayacak bir pilot olup kendisine farklı bir açıdan bakacak olurduk. adeta bir jarno trulli, jenson button gibi.

ayrıca, ferrari takımının isminden dolayı kendi isim kalitesi de artmıştır kesinlikle.
Melbourne'deki kazasından sonra kaza dataları şöyle imiş; DRS alanındaki hızı 313 km/h, çarpma hızı 305 km/h. Yanal aldığı G kuvveti 45G, takla atarkenki dikey G kuvveti ise 20G olarak ölçülmüş. 560 derece dönüşle havada 0.9 sn kalmış.
Bu yıl Monaco GP'sine katılmak yerine Indianapolis 500 yarışına katılmayı tercih eden pilottur.

Bunda McLaren'in berbat performansının katkısı büyük. Alonso geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda üç büyük yarış olarka tabir edilen Monaco GP, Indy 500 ve LeMans'ı kazanmak istediğini belirtmişti. Monaco'yu zaten kazandığı için geriye bu ikisi kalıyor. Bakalım ne yapacak Indy'de merakla bekliyorum.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri