daralan yolda, iki şeritten araçların sırayla tek şeride girerek yollarına devam etmesidir.

şöyle düşünün, iki şeritli bir yolda sol şeritte gidiyorsunuz. önünüzde sağ şeritte çalışma var. dolayısıyla çalışmanın başladığı noktadan itibaren sağ şerittekiler sol şeride geçiyorlar. bu işlem herhangi bir şeritten başlayarak sırayla her şeritten bir aracın açık şeritte yola devam etmesiyle yapılıyor. iki şeride de hak geçmiyor böylece.
iki şeritten tek şeride düşerek kapanan bir fermuarı andırdığı için bu adı almıştır.
açılan fermuar sistemi içinse (bkz: ambulansa yol verme metodu)
tabii ki sadece gelişmiş batı ülkelerinde uygulanan trafik teamülüdür.

almanya'ya gittiğimde başıma gelmişti bu tarz bir hadise. annem babam öndeki arabada, biz de amcamla arkadaki arabadayız. yol daraldı tek şeride düşüyor, sırayla herkes yoluna devam ediyor. önümüzde babamlar geçti gitti. uygulamaya göre yan şeritteki aracın önümüze geçmesi gerekiyor ama biz de babamlarla aramıza araba almak istemiyoruz. amcam camı açıp durumu izah etse de adam nuh dedi peygamber demedi. üstelik arkamızdaki araçlar da korna ve selektörlerle bizi eleştirince vazgeçmek zorunda kaldık.

o yaştayken aldığım medeniyet derslerinden biriydi, güzeldi.
her ne kadar yolda böyle sağdan gelip önüme dalanlara uyuz olsam da bizzat durarak yol verdiğim tek yöntem. ne güzel bir ordan bir burdan gidiliyor işte, ikinci gelen sözüm sana. ben bir kişiye izin vermişim, sen niye burnunu sokmaya çalışıyorsun?
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri