brezilyalı formula 1 pilotu.

1981 doğumlu isim 1989 yılında karting’le başladığı kariyerinde emin adımlarla ilerdi. uzun yıllar süren karting deneyiminin ardından formula renault serisi’nde, formula 3’te ve formula 3000’de boy gösterdi.

2002’de red bull sauber petronas’la başlayan formula 1 kariyerindeki ilk zaferini 2006’da türkiye grand prix’inde elde etti. sonraki iki yıl da üst üste kazanarak, istanbul park’ta en çok zafer yaşayan isim olmuştur.

2008’de ferrari’yle sezonu 2. sırada tamamlayarak kariyerinin zirvesini gördü. formula 1 öncesi başarı grafiğini formula 1’de tam anlamıyla çizemese de, kökleşen isimlerden biri olmayı başardı.
hiç şampiyonluğu olmamasına rağmen aklımda kalan nadir sürücülerden biri. bu adamı özel kılan neydi acaba, belki de uzun seneler ferrari takımıyla çalışması olmasıydı.
yancı.
Takım direktörü tarafından 2. adam yapılan ferrari emektar pilotu. İlk duyduğumda resmen uyuz olmuştum.
harcanan yetenek. kariyeri daha çok başarıyla dolu olabilirdi ancak michael schumacher olmak yerine ikinci adam oldu. belki de geçirdiği kazanın da etkisi büyüktü.
2002 yılında formula 1 kariyerine sauber takımı ile başlamış olan başarılı pilottur. 1 yıl sonrasında ferrari ile test sürüşlerine başlamış ancak 2004 ve 2005 sezonlarını da sauber ile geçirmiştir. 2006 yılında ferrari yeterince tecrübe edindiğini düşünerek kendisini transfer etmiştir.

Formula 1 kariyeri boyunca 217 kez yarışmış ve sadece 11 kez galip gelebilmiştir. En başarılı olduğu pist ise ülkemizdeki istanbul park pistidir.
Formula 1 in en şanssız pilotudur uzun senelerine rağmen şampiyon olamamıştır ancak tecrübeli ve yetenekli bir pilottur
Dünyanın en kısa F1 dünya şampiyonudur. 2008'de Brezilya GP'sinde damalı bayrağı geçtiğinde dünya şampiyonuydu ama 20 saniye sonra Lewis Hamilton çizgiyi beşinci geçince şampiyonluğu almıştı.

2009'daki kazasından sonra eski tadına ulaşamadı. Şu anda Williams'da yarışıyor. Galibiyetleriyle ilgili doğru bilgi şöyle: 233 start, 11 galibiyet.
İstanbul Park'ın krallarından olan, önü kesilmiş olan adam. F1'de en çok kime haksız yapıldı derseniz, size direk bu adamı söylerler.
alonso ve alonso'nun ferrari'de oluşturduğu lobisinden kurtulduğundan beri biraz olsun kendisine gelen brezilyalı pilot. zaten ferrari defterini kapatmamak için çok çırpınmıştı hem de kendisine yapılan onca yanlışa ve sabotaja rağmen. asıl takıma bağlılık budur. takımla bir olma, takımın kültürüne ayak uydurma tam şekliyle massa'nın yaptığıdır. öyle diğer pilotlar gibi takımı kötü olduğunda arkasından dolaplar çevirip ihanet etmekle takıma bağlılık olmuyor.

williams kariyeri yine negatif olaylarla karşılaşmasına rağmen oldukça iyi gitmektedir. takım tarafından biraz da ön plana çıkartılıp desteklendiği müddetçe eski massa'yı yeniden görebiliriz. bunun olmaması için hiçbir sebep yok. aksine massa'nın kendine gelememesinde en büyük sorun teşkil eden fernando alonso ve ferrari'nin alicengiz oyunlarından kurtuldu artık.

bu şekilde devam ederse wiliiams her ne kadar gelişme yarışında geride kalacak olsa da massa bir şekilde yeniden parlayıp daha da iyi bir görüntü ortaya koyacaktır. bu performansının sonuç odaklı olmamasının en büyük etkeni de yine williams'ın parasız olup gelişim sağlayamaması olacaktır.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri