hidrojen yakıt hücreli elektrikli motora sahip araçlardır. honda nın başını çektiği teknolojidir. çevrecidir.
hidrojenin yanması sonucu açığa çıkan enerjinin elektrikli motora iletilmesi ile çalışır.
Benzin, mazot, etanol, methanol, elektrik derken 'sırada bu da mı vardı Allahım' dedirtti.
Şimdi Hidrojen ( H2) doğada bulunmaz bu yüzden farklı yöntem şekilleri vardır . En bilineni , Elektroliz işlemi ile ortaya çıkan mesela . Ancak Elektriği Solar , rüzgar vs gibi yerlerden elde ediyorsanız Norveç gibi evet çevrecidir . Ancak Çin gibi Fosil yakıtlardan kömürden elde ediyorsanız işte o zaman çevreciyim diye gezerken sayenizde hava kirliliğinden her yıl daha fazla insan ölüyor . Hidrojen güzel yakıttır kullandığımız yakıtlara göre Isı değeri 3 kat fazladır ancak yoğunluğu düşük olduğundan Benzin veya dizeldeki gibi bir mesafe kat etmek için gereken Depo da oldukça fazladır . Tabi bu ileride değişecek her saniye bilim ilerliyor bir mühendis adayı olarak yapılamaz ,saçma gibi terimler asla kullanmam kullanamam .
Geleceğin yakıt teknolojisi olarak kabul edilen sistemdir . HEV (bkz: Hybrid Electric Vehicle) , BEV (bkz: Battery Electric Vehicle) 'a göre en önemli avantajı batarya yoktur bu yüzden ağırlıktan önemli ölçüde kazanç vardır .
Hemen hemen hepimiz yakıt pilli otomobil heberlerini duymuş, okumuşuzdur. Peki nedir bu yakıt pilli otomobil ? Yakıt pili temel olarak kimyasal enerjinin elektrik enerjisine çevrimini sağlamaktadır. Yakıt pili anot tarafına giren hidrojen gazı ile katot tarafından giren oksijen gazının tepkimesi sonucu arda kalan elektronun dış devreden sistemi tamamlanması ile elektrik enerjisi üretilmiş oluyor.Araçların sistem şemasına basit olarak bakacak olursak yakıt pilinin çıkışını yükseltmek için enerji dönüştürücü (boost converter ) ardından yakıt pilinde üretilen doğru akımı inverterde(aynı zamanda motor sürücü) alternatif akıma çevrildikten sonra motorun beslemesi yapılıyor. Enerji yoğunluğunun yüksek olması, uzun ömürlü olması, dinamik yük ihtiyacına iyi tepki verebilmesi ve bataryalara oranla dolumunun hızlı olması (yaklaşık 5dk) gibi sebepler yakıt pili teknolojisine sahip araçların gelecek olarak nitelendirilmesini sağlayan en büyük faktörlerden birkaçı. 2000'li yıllarda hemen hemen bütün firmaların hidrojenli araçlar üzerine çalışıp modellerini geliştirdiklerini basit bir araştırma ile rahatlıkla görebilirsiniz. Yakıt pili üretim teknolojisinin gelişmesi, maliyetin düşüşü, hidrojen dolum istasyonlarının yaygınlaşması ile ilerleyen yıllarda Dünya'da hidrojenli araçların artış göstereceğini düşünüyorum.Yakıt pili market araştırma raporları da düşüncemi doğrular nitelikte; yapılan araştırmalar sonucu 2025 yılında 48.000 ,2027 yılı itibariyle f.c.v üretiminin 70.000 i aşacağı düşünülüyor. 2006 yılında 1kw'lık yakıt pili sisteminin 124$'lık maliyeti günümüzde 55$'a düşürülmüş durumda. Hedef ise 2020'li yıllarda 30$'a kadar düşürmek.
Şu anda başlıca sıkıntıları arasında bu otomobillerin fiyatının bir hayli yüksek olması geliyor. Ayrıca hidrojenin patlamaya çok elverişli bir gaz olması da bir diğer sorundu ama bunu sanırım geride bıraktılar 2006- 2007 gibi yıllarda.

Günümüzde üretilen başlıca FCEV otomobiller arasında Toyota Mirai, Honda Clarity ve Hyundai ix35 (Tuscon) gibi modeller geliyor. Yakın zamanda başka markaların da bu olaya gireceğini söyleyebiliriz...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri