Daha önce Renault grubu ile görüşen ama olumlu sonuç alamayan FCA (Fiat-Chrysler Automobiles), dün itibariyle resmen PSA (Peugeot Societe Anonyme) ile resmen birleşti.

İki firma %50'lik hisse değişimi ile ortaklık kuran iki şirket, dünyanın dördüncü en büyük otomobil üreticisi hâline gelecek.

Bu ortaklığın meyveleri iç içe olur mu, Fiat platformlu Peugeot görebilir miyiz, marka/model üretimleri arasında üretimi duran olur mu bilemeyiz ama şu an hiçbir fabrikanın kapatılmayacağı kesinleşti bile. Başkanlığa şu an PSA'da olan Carlos Tavares atanacakmış. Ne diyelim, hayırlı olsun.
Mass Market markalar anlamında fiat’ın peugeot ve citroen’e değil de, bu ikisinin fiat’a bulaşmasını dilediğim yeni ittifak. Son 10 senede dişiyle tırnağıyla bugünlerine gelen ve küllerinden doğan peugeot başarı ivmesinin kendisinin çok altında otomobil üreten fiat ile baltalanmasını istemem. Sadece bir istisna olarak Tipo(egea) modelinin 301 ve c-elysee’yi etkilemesi yerinde olacaktır. Ama onun haricinde kesinlikle fiat platformlarının, fiat motorlarının ve parçalarının peugeot ürün gamına girmesi, bugün 508 ve 5008 gibi çok dişli modeller üretebilen peugeot’nun fişini çekmek demektir.
Zaten Fiat parçalı Maserati'yi kafamdan atamadım,bari Ds7 500L'nin platformunda üretilmesin
Ama Hemi Motorlu bir 508 fikri aklıma yatmadı değil,ya da 500 beygirlik hibrit egea.....
Dip Not:Alttaki iki önermenin gerçekleşemeyeceğinin farkındayım...Yüksek ihtimal Peugeot malları Amerikada Dodge adı altında falan satılcak herhalde
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri