genellikle yaşlı ve işsiz amcalarımızın 'can sıkıntısını gidermek' için yaptıkları iştir.
suç işlemeseniz bile kendilerini kıl ederseniz cezayı yapıştırırlar. uyuz ve inatçı olduklarını da belirtmek de fayda var.
bu amcalardan bir tanesi kafayı size takarsa bittiniz demektir.
siz arabayı satana kadar plakanıza ceza yazıp duracaklardır.
yaşlı ve canı sıkılan abilerin en sevdiği iştir.
kıldırlar, anlaşması zordur, kafayı size takarsa sizi plaka değişikliğine kadar zorlayabilir.
karşınıza almayın.
(bkz: emekli astsubay neden oraya parketmiş) amcaların ceza yetkisi olanıdır. Kafalarına göre ceza yazdıkları oldukça fazladır. Bir tanesi de benim başıma gelmiştir, ispark'ın belirlediği ücretsiz park alanında ceza yazmıştı. Şuan durum mahkemeliktir.
60 TL de olsa benim değil mi vermicem boş yere..
Belli fonksiyonların artık işlevini yerine getirememeye başlamasından sonra amcaların hala güç ve iktidar sahibi olduklarını kanıtlamaya çalışma biçimi
Yaşlı amcaların, emekliliklerinde millete zulüm olma yöntemidir.
Yaz amcacım önünden her geçene yaz, gençliğinde yapamadığın için gençlere özellikle yaz için soğur.
bir tanesini tanıdığımdır.

adam kamudan emekli ve tam bir devletçi zihniyete sahip(ti). her sabah kahvaltıdan sonra öğlene kadar ve her akşamüstü iş çıkışı saatinde u dönüşünün yasak olduğu bir yerde gider, kuralı ihlal eden bütün araçlara cezayı yapıştırır(dı).
yıllarca böyle geçti emekliliği. bir gün kendisinin kullanmadığı araç tam da aynı yerde u dönüşü ihlali yaparken karşı şeritten gelen araçla kafa kafaya girince hayatını kaybetti.

ölümünden sonra evindeki çekmecelerden koçanlar dolusu trafik cezası çıktı. hepsi de aynı yerde birer dakika arayla yazılmış cezalardı.
emniyet'teki mevzuata göre şu şartları taşıması gerekendir:

--- spoiler ---

a) türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak,
b) en az kırk yaşında olmak,
c) en az yüksekokul mezunu olmak
d) en az on yıllık sürücü belgesi sahibi olmak,
e) asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralamalı trafik kazasına sebebiyet vermemiş olmak
f) müracaat tarihinden geriye doğru toplam beş yıl içerisinde, hakkında 100 ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması,
g) kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,
h) taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlara, zimmet, ihtiras, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.

--- spoiler ---
Yaşlı babaların severek yaptıkları iş. Bunun karşılığında ne kadar ücret alıyorlar merak ettim net bir bilgi de bulamadım.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri