Ferrari işte... (355 = 3.5 litre bir motor ve silindir başına 5 valf demekmiş...)

348'in üzerine geliştirilen ve kült olmuş bir modeldir.
Pininfarina tasarımı olan bu cici Ferrari'nin üretim kodu Type 129.

1300-1400kg ağırlığında olan bu Ferrari'de yaklaşık 380HP gücünde 90°'lik 3.5lt V8 Motor arka/ortaya yerleştirilmiş, arkadan çekişli bu seksi şey 6 ileri manuel ve sonradan 6 ileri elektrohidrolik şanzıman seçenekleri ile zengin müşterilerine sunulmuştur.

F355'lerin bahsi geçen V8 motoru çift egzantrikli (DOHC) ve silindir başı 5 subap teknolojisine sahiptir. Aygır İtalyan'da olsa beyin olarak Magnetti Marelli değil, Bosch'un Motronic ünitesi tercih edilmiştir.

Yağ pompası kuru olarak tabir edilen harici tiptir. Spor otomobillerde böyle... Manuel, yollu vites cırink cırink diye geçer... Kafayı yersiniz... öyle güzel yani...

Coupe modeli "Berlinetta", çaydanlık kapağı gibi açılan tavanı olan modeli "GTS", daha sonradan çıkan üstü adam gibi açılan modeli "Spider"' olarak adlandırılmış... Bu seriye en son 355 F1 (F355 değil, 355 F1) dönemi Formula1 aracının elektrohidrolik şanzıman teknolojisi ile donatılmış olarak katılmıştır.

F355 Challenge var birde... Yarış arabası işte frenli, debriyajlı, spoiler'li cage'li falan...
Otomatik şanzımanlı versiyonlarında çok problem yaşayan modeldir.
istanbul park'a çıkan 2 f355'te şanzıman kırarak eve çekici ile dönmüşlerdir.
dün gece kavacık sapakta bir tanesinin patladığı arabadır.
bebenin altına f355 verirsen olacağı budur.
3 sene once Challenge olan 1 tanesine kirecburnu fenerinde bir dergi için fotoğraf çektikleri sırada ağzım açık izlerken, araç sahibi olan abimizin yanına çağırıp içine oturmak ister misin diyerek gönlümü fethettigi sırada içinde bulunduğum araçtır.. çekimler bitene kadar izledim. Sanırım f355 ve f430dan başka Ferrari modelini sevmiyorum ben
Güzellik abidesi, şaheser gibi araba.
Her otomobil severin gönlünde yatan aslandır, o vitesi değiştirme şansı bulanlara hacı bile denebilir.
Eğer öyle ise yarı hacı falan sayılabilirim.
Her markada olduğu gibi eski modellerin bir başka olduğunun kanıtı
Ferrari'de nadir olarak sevdiğim,çekici,yırtıcı olan modeldir. Kült model haline gelmiştir.
Mustafa Sandal klibinin başrol oyuncusudur. Klibi o yıllarda görmesemde hotwheels çakması dandik minik arabalarımı bu şarkıyla oynadığımı bilirim. Tabii daha love bug Herbieile tanışmadığım için "neden arabaların ruhu yok?" diye hüzünlenirdim.

Çocuk yaşımda Ferrari'ye kazandığım antipatiden nasibini almıştır. Arkadaş niye spor araba görünce insanın aklına "oo ferrari" demekten başka birşey gelmez ya!?
Sadece vites geçişleri ile bile 'efsane' olabilecek olan otomobil.

Kemikli ve sesli yani ne ararsan var. Her vites geçişinde 'click' diye ses çıkarır. Bunun dışındaki tüm güzellikleri zaten güzelce anlatılmış. Kullanamasanız bile ölmeden o vitesi bir kez olsun değiştirin derim.
Beyaz bir kağıda her şey yazılabilir onun hakkında..
Bence üretilmiş son gerçek Ferrari'ydi. O kocaman direksiyonu, ona ayrı bir karakter katıyordu. Manuel olan bir aracın vites kolunun fotoğrafını odanıza asabilirsiniz, herk gören bi maşallah der. Challenge modelinde ABS bile kapanabilir. O kadar delikanlıdır.
Ayrıca, ölürüm onun o turuncu sinyallerine
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri