Dün itibarıyla ilk sezon öncesi testler sona erdi.
Dört gün sonunda genel görüntü şu şekilde: Mercedes tüm test günlerinde en çok kilometreyi geride bırakan takım oldu. Pilotların açıklamalarına baktığınızda dayanıklılık üzerine yoğunlaştıklarını görebilirsiniz. Mercedes takım olarak 4 günde toplam 3000 km'yi geride bıraktı ve bu tüm sezonun yarısından fazlası anlamına geliyor. Ayrıca ikinci günden sonra yeni ön kanat denediler ve ciddi şekilde yol tutuş anlamında (tabii aerodinamik olarak da) olumlu sonuç aldıkları söyleniyor. Böylesine sorunsuz bir otomobil hızlı da olursa diğer takımların işi çok zor.

Ferrari genel olarak hızlı görünse de bunun nedeni Pirelli'nin yeni ultra soft lastiklerini kullanmalarıydı. Vettel ve Raikkonen otomobilden memnunlar, zaten Vettel iki günü lider tamamladı, son günde de Raikkonen zaman çizelgesinin en üstünde yer aldı. Yani dört günün üçünde Ferrari'leri ilder gördük. Tabii bu çok şey ifade etmiyor ama daha önce de yazdığım gibi otomobilin değişen tasarımıyla ilgili görüşler son derece olumlu, özellikle de pull rod'dan push rod'a geri dönen süspansiyon hakkındakiler. Elbette en çok merak ettiğimiz geçen sezonlarda motor gücü olarak Mercedes'in gerisinde kalan Ferrari motorunun ne durumda olacağı. Bunun için çimdilik bir şey söylemek zor olsa da Ferrari motoru kullanan diğer takımların (STR, Haas gibi) derecelerinin beklenenden iyi olması motorun güç olarak ileriye doğru adım attığının göstergesi.

McLaran aslında testlere iyi başlamıştı ama son gün Alonso'nun yine teknik sıkıntılarla boğuşması takımın geçen yılki gibi kabus dolu şekilde testleri bitimesi anlamına geldi. Sorun aslında soğutma sıvısının sızması gibi son derece basit bir problemdi ama Alonso son günde sadece üç tur atabildi. Yine de yapılan açıklamalar ve görünen tablo pozitif. En azından Honda, motor gücü olarak geçen seneki gibi 'ezik' bir durumda değil, ilk üç günde ilk 6 ya da 8 içerisinde dereceler elde ettiler. Fernando Alonso'nun umutlu konuşmaları güzel, gelecek haftaki testlerde durum biraz daha netleşecektir.

Williams son iki sezonu takımlar şampiyonasında üçüncü sırada tamamladı ve bu sezonki ilk hedefleri bunu korumak, ardından ileriye taşıyarak potansiyel galibiyetler elde etmek olacaktır. Tabii bu kolay değil, Mercedes'i geçmenin yanında Ferrari'yi de alt etmeleri lazım. Testlerde bu potansiylei görebildik mi? Pek sayılmaz, Bottas ilk günlerde fena dereceler elde etmedi; ilk gün dördüncü en hızlı isimdi. Üçüncü günden sonra direksiyona geçen Massa ise daha sonra dayanıklılık üzerine odaklandı ve üçüncü gün 109 turla en çok tur atan isimler arasında yer aldı. Son günde Williams teknik sorunlarla karşılaştı ve verimli bir gün geçirmedi, Massa 53 tur atabildi daha sonra pite döndü. Hidrolik sorunu gibi görünen problem öğleden sonra ortaya çıktığı için Brezilya'lı piste geri dönemedi.

Red Bull'un performansı merak konusuydu açıkası. Ricciardo ilk gün üçüncü en hızlıydı ama takımın daha çok üzerinde durduğu konu dayanıklılık ve kısa seanslardaki hızdı. Yani yarış içindeki, pit stoplar arasında yapılan hızlı stintleri denediler diyebiliriz. Genel olarak memnunlar, en son gün Kyvat yeni ultra yumuşak lastiklerle Raikkonen'in ardından ikinci en hızlı pilottu. Bu yıl yarış kazanmaları zor olsa da Red Bull'un rekabetçi olması keyifli yarış izleyebilmek açısından önemli olacak.

Renault da bir diğer merak edilen takımdı. Bu sezon uzun sürenin ardından ilk kez fabrika takımı olarak gridde yer alacak olan Renault, Lotus'un F1 takımını satın alarak işe başladı. Magnussen ve Palmer fena bir iş çıkartmadılar ve Danimarkalı Magnussen 153 tur attığı son günü dördüncü en hızlı isim olarak tamamladı. Renault için elbette en önemli şey dayanıklılık ve sorunsuz uzun stintlerdi. Şimdilik hıza odaklanmadılar ama ilk günkü sorunların ardından aynı motoru taşıyan ve ultra soft lastikle 1:24.293 yapan Kyvat'ın arkasında yumuşak lastikle gelen1:25.263 hiç de fena değil. Unutmayın ki bu iki lastik arasında neredeyse 1.5- 2.0 sn olduğu söyleniyor.

Renault'dan beklentiler büyük, kısa vadede olmasa da uzun vadede galibiyetler ve şampiyonluklar bekleyebiliriz.
Testlerin son günündeki dereceler şu şekildeydi:

1. Kimi Raikkonen - Ferrari - 1:23.477 - 80 tur
2. Daniil Kvyat - Red Bull - 1:24.293 - 96 tur
3. Alfonso Celis - Force India - 1:24.840- 75 tur
4. Kevin Magnussen - Renault - 1:25.263 - 153 tur
5. Max Verstappen - Toro Rosso - 1:25.393 - 110 tur
6. Felipe Nasr - Sauber - 1:26.053 - 121 tur
7. Nico Rosberg - Mercedes - 1:26.187 - 86 tur
8. Lewis Hamilton - Mercedes - 1:26.295 - 99 tur
9. Felipe Massa - Williams - 1:26.483 - 54 tur
10. Esteban Gutierrez - Haas - 1:27.802 - 89 tur
11. Rio Haryanto - Manor - 1:28.266 - 51 tur
12. Fernando Alonso - McLaren - Derece yok - 3 tur
tümünü gör
ilgili galeri