European New Car Assessment Programme (Euro NCAP-Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı) Avrupa pazarındaki otomobillerin güvenlik performanslarının değerlendirilmesi düşüncesiyle 1997 yılında Taşımacılık Araştırma Laboratuvarı ve Birleşik Krallıklar Taşımacılık Departmanı tarafından kurulmuştur ve günümüzde halen otomobil dünyasının en güvenilir bir kaç test sviyesinden biri olarak görülmektedir.

Yapılan bu testler otomobil üreticilerinin güvenlik donanımlarını geliştirmesi ve standart hale getirmesini sağlayarak trafik güvenliğini artırmayı amaçlamaktadır.Testlerde en yüksek derece 5 yıldızdır.
Artık 5 yıldızı peynir ekmek gibi dağıtan test merkezi. Bir rivayete göre Fiat Linea testi geçemediğinden avrupada satılamamıştı :D Ayrıca bu testi geçemeyen arabalarında avrupa birliğine üye ülkelerde satışı yasak.
Renault'un bütün otomobillerinin beş yıldız aldığını reklam olarak kullandığı dönemde hisselerinin olduğu dedikodusu dolaşan güvenlik derecelendirme hedesi. IIHS standartlar bakımından daha zorlayıcı testlere sahiptir ve Amerika'daki sigorta şirketleri buna göre fiyatlama yapar.
Nasılki araç güvenlikleri fabrika testleriyle değil de bağımsız kuruluşlar tarafından yapılıyor, emisyon ve yakıt tüketimi değerleri de bu tarz bağımsız kuruluşlar tarafından yapılması gerektiğini düşündüğüm hadise.
türkçe dil desteği bulunan internet sitesine sahip test programı.

adres > www.euroncap.com/tr
araç almadan önce bakılması gereken ilk yerlerden biri.
kaç yıldız aldığından ziyade varsa çarpışma testinin videosunu izlemek veya fotoğrafına bakmak daha net bir bilgi verecektir. zira yukarıda da belirtildiği gibi son zamanlarda önüne gelen araca 5 yıldız vermeye başladılar.
ama fotoğraflar yalan söylemez. mesela bu araba sizi taş gibi korur.
güvenlik de en az konfor ve yakıt tüketimi kadar önemlidir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri