formulü C2H6O olan kimyasaldır.
Etanol, etil alkol veya bitkisel alkol; renksiz ve yanıcı bir kimyasal bileşiktir.
Kaynama noktası: 78,37 °C'dir. oktan yükseltmek için genellikle depoya atılır.
track day'cilerin hemen hemen hepsinin deposunda vardır.
Gazcılar kendi arasında bu olaya 'eto' derler. volkswagen group araçlarında benzin pompası bu katkı için uygundur. Vag araçlarına o yüzden %5 oranında atılabilir, baya da etkisi görülür.
Oldukça etkili kimyasal. Soğuma olayında kendisinden daha iyisi yoktur. Uyumlu olmayan otomobillerde kullanmak her şeyi mahveder.
penzin pompası düşmanıdır. avrupa ve amerika üretimi araçların arasındaki en büyük farklardan biridir. burada 80 oktan benzinle bile çalışan aracınız amerikada çok sık benzin pompası arızası yapabilir.
Flexible fuel yani esnek yakıt uyumluğu olmayan araçlarda kullanılmaması gereken organik yakıt. Yakıt sisteminde magnezyum, alüminyum ve lastik malzemelerinin kullanıldığı parçalarda aşınmalar oluşturabilir. Yakıt tankınız ya da yakıt hortumları delinebilir. Ancak yukarıda yazıldığı gibi çok düşük oranlarda kullanıldığında verebileceği hasar azalır.

Eğer aracınızı gerçek anlamda etanol destekli (bkz: E85) kullanmak istiyorsanız aracınıza yapmanız gereken değişiklikler şunlar:
-Flex-fuel yakıt sensörü
-Etanol uyumlu enjektörler
-Çelik yakıt boruları ya da etanol uyumlu hortumlar
-Yüksek basınçlı yakıt pompası ve regülatör (tabi bu da etanol uyumlu olmalı)
-Son olarak da chip tuning...
Subarunun çoğu modeli etanol kullanmak için idealdir.Yukarıdaki parçaları değiştirmeden kullanabilirsiniz fakat yüzdesi önemlidir.Fabrika çıkışı dayanıklı hortumlar kullanılması bence müthiş bir öngörüdür.Bu kimyasalı temin etmek kolay değildir.Sanayide litresini 7-9 tl arasında bulabilirsiniz fakat saflık oranı önemlidir.Ben yıllardır kullanırım sadece rolling vb şeyler için değil kendi keyfim içinde koyuyorum.Benzinin litresi 5 tl olan ülkemde koymak çokta mantıksız değildir fakat etanol koyduğunuz yakıt genelde çok çabuk biter.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri