elektronik denge programı, diğer adlarıyla vdc, esc veya dstc, kasım 2015 tarihinden itibaren Türkiye'de satılacak tüm binek otomobillerde bulundurulması, lastik basınç görüntüleme sistemi ile birlikte zorunlu olan ve artık ağır vasıtalara da uygulanmaya başlanan, hayat kurtaran program. otomotiv dünyasında üç noktalı emniyet kemeri ve abs'den sonra en önemli üçüncü buluştur.

abs ile ortak çalışır. sensörler tekerleklerin gidiş rotalarını anlık denetler. patinaj, rotadan çıkma yani kısaca tekerleklerin boşa dönüşü algılandığı zaman tekerlekler birbirinden bağımsız olarak gerektiği kadar frenlenir ve motor çıkış momenti (gaz kelebeği motor elektronik kontrol ünitesinden gelen sinyalle kapatılarak) düşürülür. bu işlem tekerlek uygun rotaya dönene kadar sürdürülür.

fiat fiorino ve birinci nesil Mercedes-benz a serisi gibi yerden yüksek ve dingil mesafesi kısa araçlarda varlığı elzem bir sistemdir, bunlar gibi yapıları itibariyle ağırlık merkezleri yukarıda olan araçlarla abs olsa bile takla atma riskiniz yüksektir.
tümünü gör