günümüzde halen bazı otomobil firmalarının standart olarak sunamadığı hayat kurtaran sistem.
Aralık 2014'ten beri Avrupa Birliği "müktesebatı" gereği ithal edilen tüm binek ve hafif ticari taşıtlarda zorunlu hale getirilen hayat kurtarıcı güvenlik sistemi.

Bosch tarafından geliştirilmiştir.
Bir kontrol sistemi ve çeşitli sensörler yardımıyla aracın kayıp kaymadığını anlayan ve kayması halinde gerek frenlere müdahale ederek gerekse de motor gücünü kısarak arabanın istenilen doğrultuya tekrardan oturtulmasına yardımcı olan sistemdir. Günümüz arabalarında komple veya çeşitli yüzdelerde kapatma imkanı da sunulan güvenlik önlemi.
elektronik denge programı, diğer adlarıyla vdc, esc veya dstc, kasım 2015 tarihinden itibaren Türkiye'de satılacak tüm binek otomobillerde bulundurulması, lastik basınç görüntüleme sistemi ile birlikte zorunlu olan ve artık ağır vasıtalara da uygulanmaya başlanan, hayat kurtaran program. otomotiv dünyasında üç noktalı emniyet kemeri ve abs'den sonra en önemli üçüncü buluştur.

abs ile ortak çalışır. sensörler tekerleklerin gidiş rotalarını anlık denetler. patinaj, rotadan çıkma yani kısaca tekerleklerin boşa dönüşü algılandığı zaman tekerlekler birbirinden bağımsız olarak gerektiği kadar frenlenir ve motor çıkış momenti düşürülür. bu işlem tekerlek uygun rotaya dönene kadar sürdürülür.

fiat fiorino ve birinci nesil Mercedes-benz a serisi gibi yerden yüksek ve dingil mesafesi kısa araçlarda varlığı elzem bir sistemdir, bunlar gibi yapıları itibariyle ağırlık merkezleri yukarıda olan araçlarla abs olsa bile takla atma riskiniz yüksektir.
bunlar da ilginizi çekebilir