• / 2
günümüzde halen bazı otomobil firmalarının standart olarak sunamadığı hayat kurtaran sistem.
Aralık 2014'ten beri Avrupa Birliği "müktesebatı" gereği ithal edilen tüm binek ve hafif ticari taşıtlarda zorunlu hale getirilen hayat kurtarıcı güvenlik sistemi.

Bosch tarafından geliştirilmiştir.
Bir kontrol sistemi ve çeşitli sensörler yardımıyla aracın kayıp kaymadığını anlayan ve kayması halinde gerek frenlere müdahale ederek gerekse de motor gücünü kısarak arabanın istenilen doğrultuya tekrardan oturtulmasına yardımcı olan sistemdir. Günümüz arabalarında komple veya çeşitli yüzdelerde kapatma imkanı da sunulan güvenlik önlemi.
elektronik denge programı, diğer adlarıyla vdc, esc veya dstc, kasım 2015 tarihinden itibaren Türkiye'de satılacak tüm binek otomobillerde bulundurulması, lastik basınç görüntüleme sistemi ile birlikte zorunlu olan ve artık ağır vasıtalara da uygulanmaya başlanan, hayat kurtaran program. otomotiv dünyasında üç noktalı emniyet kemeri ve abs'den sonra en önemli üçüncü buluştur.

abs sisteminin üzerine kuruludur. temel çalışma mantığı, araç gövdesinin frenlenecek tekerleğin (veya tekerleklerin) dikey ekseni etrafında dönmesidir. bu dönüş araç uygun rotaya girene kadar, yani understeer veya oversteer durumu ortadan kalkana kadar devam eder.

abs sistemine dâhil olan sensörler tekerleklerin gidiş rotalarını anlık denetler. patinaj, rotadan çıkma yani kısaca tekerleklerin boşa dönüşü algılandığı zaman tekerlekler birbirinden bağımsız olarak gerektiği kadar frenlenir ve motor çıkış momenti (gaz kelebeği motor elektronik kontrol ünitesinden gelen sinyalle kapatılarak) düşürülür. bu işlem tekerlek uygun rotaya dönene kadar sürdürülür.

fiat fiorino ve birinci nesil Mercedes-benz a serisi gibi yerden yüksek ve dingil mesafesi kısa araçlarda varlığı elzem bir sistemdir, bunlar gibi yapıları itibariyle ağırlık merkezleri yukarıda olan araçlarla abs olsa bile takla atma riskiniz yüksektir.
bazı durumlarda götü başı ayrı oynayan aracı tekrar çizgiye sokmaya çalışan, 3 harfli kurtarıcı.
2014 sonu itibarıyla standart olmasıyla, türk halkının biraz daha güvenli otomobillere binmesini sağlayan sistem.
Özellikle arkadan çekişli otomobillerde eğlenceli dakikalar geçirmenize engel olan elektronik stabilize programı. Daha fazla eğlence için esp-off :)
Gunumuzde çoğu araç firması olayı mekanikte bitirmeden aracın tum yol tutuş performansını bu elektronik sisteme dayadığı için aracından suruş zevki almak isteyen kullanıcıların pek sevmediği elektronik yardımcıdır.. Sebebi herkesin bildiği gibi maddiyattır.. Faydalı mıdır.. faydalıdır.. Ama esp ye gelene kadar aracın işi mekanikte bitirmesi çok daha guvenlidir..
Özellikle yağışlı havalarda kaygan zeminde gereğinden fazla hızda girilmiş virajda araç kaymaya başladığında konsolda ışığının yanıp sönmesiyle birlikte hayat kurtarır
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir