kapı menteşeleri ve artık ismi cismi ne ise kapı yayları. yani şu kapıyı açınca belli bir yerde tutar ya hani kapıyı. onlar git gide çürüyerek veya gevşeyerek işini yapmaz hale geliyor. sonra kendini bırakıyor falan dikkat edin.
Antifreeze koyduktan sonra iyi gözlemlemek gerekir. Her tarafı delik deşik olabilir.
Eski araba alırken ek tamir ve bakım için bir bütçe bırakılmalı diye düşünüyorum, misal 20 bin lira paraya 15 bin lira civarlarında bir araba alıp kalanını masraflar için harcayabilirsiniz çünkü eski arabalar beklenmedik büyük masraflar açmaya müsait araçlar. Tekleme yapıp yapmadığını test etmek önemli, tekleme yapan bir arabayı almamanızı tavsiye ederim zira elli tane parça değiştirdikten sonra bile hâlâ tekleme sorunundan kurtulamayabilirsiniz. Karbüratör ayarı, karbüratörün durumu çok önemli, v kayışını değiştirmekte fayda var, 30-40'liralık parça pek çok soruna neden olabilir, aynı şekilde buji, buji kablosu, distribütör kapağı, tevzi makarası da değiştirilse iyi olur diye düşünüyorum. Merkezi kilit takılırsa daha iyi olur çünkü anahtarla kilidi açan plastik parça bir yerden sonra kırılıyor. Rölanti ayarı yaptırılması da önemli, basit bir ayar zaten, kolay yapılır. Eski arabalar için genelde sanayiden çıkamazsın vesaire söylemleri duyarız ama bu durum tartışmaya açıktır, 29 yaşında eski bir araba sürmeme rağmen 2 sene içerisinde sanayiye 5-6 kere gittim. Fazla zorlamadan, düzenli bakım yaparak kullandıktan sonra iyi bakılmış temiz bir araba üzmez diye düşünüyorum. Sözüm meclisten dışarı eski araba adı görü görmez çöp, sanayinden çıkmazsın diyenlerin bir çoğu mekanik direksiyonlu bir araç sürdüler mi, hatta sürmeyi geçtim jiklenin yerini bile gösterebilirler mi ondan da şüpheliyim. Neyse konuya dönersek, özetle eski araçlarda bakıma dikkat etmek ve fazla zorlamadan kullanmak çok önemli, bu iki konuya dikkat edilirse sorunlar en aza indirilmiş olur.
Satın almadan önce: arabanın yedek parça bulunurluk durumunu araştırmak, özellikle ilandaki eksikleri olan araçların eksik parçalarının fiyatını veya var olup olmadığını öğrenmek.

Satın alırken: yeni arabadan daha detaylıca inceleyip özellikle elektrik ve elektronik aksamında bir aksaklık olmadığını kontrol etmek, ben bunu yaptırırım yaa diye alırsanız tamir etmeye çalıştığınızda gerisi çorap söküğü gibi gelme olasılığı var, araba elinizde kalır. İnsanların özellikle eski BMW ve Mercedes in bakımsızından korkma nedeninin en büyüklerinden birisi zaten darmaduman edilmiş sistemin elektronik arızaları vermesi.

Satın aldıktan sonra: eksiklerini giderip yağı ve akaryakıtı doldurup binin, bakımlarını aksatmayın ve ona iyi davranın yeter :)
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri