elektronik ateşleme olmayan arabalarda platin meksefe vardır ve illaki platin bir süre sonra meme yapar arabanın çalışması bir acayipleşmişse eskisi gibi gitmiyorsa kolay marş almıyorsa ilk önce platine baktırın daha sonra sorunu başka yerde arayın. (bkz: ford 17m)

özellikle renault 12 lerde olan (başka arabada var mı bilmiyorum) kalorifer tesisatının yaz kış ayarı vardır kaputu açınca sağ üstte amortisör kafasına yakın yazın sakın olaki ayarlamayı unutmayın kış ayarında kullanıpta birde yokuşlu bir yolda arabayı zorlarsanız conta yakarsınız.

yeni arabalardada belki oluyordur(aşırı güçten) ancak eski önden çekişli arabalarda en dikkat edilecek şey aks körükleri özellikle uzun yola çıkmadan evvel mutlaka arabayı liftte kaldırıp yırtık pırtık olmamasına dikkat edin en ufak bir yırtık varsa bile o körüğü değiştirttin yada o arabayla yola çıkmayın körük yırtıldıktan sonra aks kafalarına dolan toz toprak çamur yüzünden aks kafası kısa sürede ömrünü tamamlar hatta seyir halinde kilitlenip kaza yapmanıza bile neden olabilir.

eski araçlar genelde çok yaktığı için lpg li oluyor dolayısıyla benzini yılda 1 kere falan kullanıyor fazla benzin kullanmayınca helede yarım depodan az benzinle gezerseniz benzin hortumu kuruyup sertleşebilir bir gün uzun yolda giderken korna ve selektörle uyarılırsınız adam arabanın arkasını işaret ediyor bir bakmışsınız arabanın arkasında 200 metrelik bir çizgi kenara çekip arabanın altına bir bakarsınız bütün benzin akmış gitmiş. (bkz: renault 19)

tümünü gör
ilgili galeri