aslında eski arabalara hepimiz taş kaya sapasağlam gözüyle baksak da artık yorulan metalleri ve narin yapılarıyla yeni arabalardan kat kat daha fazla bakım isteyen oyuncaklar haline gelirler. Ayrıca yeni arabalarla araba kullanmayı öğrenen bünyelerin aslında hiç bilmediği, ama eski otomobillere sahip olan herkesin ezberlediği bazı detaylar vardır. Ufak tefek de olsa bunları sıralamaya çalışalım. Ben başlayayım.

Örneğin hareket halindeyken km sayacı sıfırlanmaz. Yoksa takometre kırılır. Eski takosan göstergeler vardı heyt beee.

İkinci olarak eklemek istediğim eski arabaların çoğu injeksiyonlu değildir. çoğu insan ilk bindiklerinde bu arabaları çalıştıramaz çünkü marşa basarken hafiften gaz vermeniz gerekmektedir.

Jikle denen başlı başına bir hadise vardır.

Öyle akü koruma falan tarzı şeyler yoktur. farları açık unutursanız hatta teyipten bile aküyü yiyip bitirebilirsiniz.

Var mı başka aklınıza gelen?
sırf bagajdaki ufacık lamba takılı kalıp açık kaldığı için sabaha tüm aküyü yiyip bitirmişti. alın size dikkat edilmesi gereken şey.
satın alırken de bakılması gereken detaylardır.

marşı tek seferde alıp alamaması çok önemlidir. genel bir kondisyon göstergesidir. genellikle tek marşta çalışmıyor ise çalışır vaziyette bekletirler otomobili, stop edip çalıştırmasını isteyin.
Üstteki entriye ek olarak evet aracı çalışır bekletiyor olmalarına karşı araç ısındığında çalışması ile soğukken çalışması konusunda da farklılıklar gösterebilir. Hatta motor soğukluğunu bırakın hava soğukken çalışmayanları dahi vardır.
Fren şişmesi en beter durumdur, allah esirgesin
Eski arabalarda gaz teli de motora kelebekler bağlandığı için dikkatli olmak gerekir.
Misal: kışın araba çalışmıyor gaz pompalıyorsunuz hayvanlaşırsanız kelebekten tel kopabilir. Sonra gaza biden asıliyim dediniz yine tel kopabilir.
Ben acemiliğimi 87 model dökük bir r9 ile attığım için her ay tel kopuyordu en son kelepçeyle bağladım.
Not:7 ay(ekim-nisan arası) 4 kere koptu.
elektronik ateşleme olmayan arabalarda platin meksefe vardır ve illaki platin bir süre sonra meme yapar arabanın çalışması bir acayipleşmişse eskisi gibi gitmiyorsa kolay marş almıyorsa ilk önce platine baktırın daha sonra sorunu başka yerde arayın. (bkz: ford 17m)

özellikle renault 12 lerde olan (başka arabada var mı bilmiyorum) kalorifer tesisatının yaz kış ayarı vardır kaputu açınca sağ üstte amortisör kafasına yakın yazın sakın olaki ayarlamayı unutmayın kış ayarında kullanıpta birde yokuşlu bir yolda arabayı zorlarsanız conta yakarsınız.

yeni arabalardada belki oluyordur(aşırı güçten) ancak eski önden çekişli arabalarda en dikkat edilecek şey aks körükleri özellikle uzun yola çıkmadan evvel mutlaka arabayı liftte kaldırıp yırtık pırtık olmamasına dikkat edin en ufak bir yırtık varsa bile o körüğü değiştirttin yada o arabayla yola çıkmayın körük yırtıldıktan sonra aks kafalarına dolan toz toprak çamur yüzünden aks kafası kısa sürede ömrünü tamamlar hatta seyir halinde kilitlenip kaza yapmanıza bile neden olabilir.

eski araçlar genelde çok yaktığı için lpg li oluyor dolayısıyla benzini yılda 1 kere falan kullanıyor fazla benzin kullanmayınca helede yarım depodan az benzinle gezerseniz benzin hortumu kuruyup sertleşebilir bir gün uzun yolda giderken korna ve selektörle uyarılırsınız adam arabanın arkasını işaret ediyor bir bakmışsınız arabanın arkasında 200 metrelik bir çizgi kenara çekip arabanın altına bir bakarsınız bütün benzin akmış gitmiş. (bkz: renault 19)

Biraz da alınacak otomobilin türüne göre değişiklik gösterecektir. Mesela bir 205 GTi'da mutlaka herşeyden önce motor ve debimetre sistemi kontrol edilmeli, ardından paslanma tehlikesine karşı bagajın zemini ve bagaj kapağı bağlantılarına göz atılmalıdır.

Direksiyon sistemi, yürüyen aksam gibi otomobilin hareketini etkileyen parçaları da mutlaka gözden geçirin. Hee bir de şöyle bir sorun oluyor eski otomobillerde: Siz gidip bir parçayı ömrü dolduğu için değiştiriyorsunuz ama o parçanın takılı olduğu - mesela radyatör ve radyatör hortumları gibi- eski kaldığından dolayı yeni parça ile eski parça arasında uyumsuzluk oluyor ve eski parçalar bozulmaya, patlamaya, çatlamaya devam ediyor.

Siz siz olun eski otomobillerden parça değişimlerini, yapabiliyorsanız komple, değiştireceğiniz parçanın etrafındakileri de değiştirerek yapın. Biraz maliyetli olacaktır ama uzun vadede çok daha sağlıklı sonuç verir.

Kapanmayan bir teybi varsa yerinden cıkarılır direksiyon kaldirima dogru kirilir ve kitlenir, arabanin on veya arka lastiklerinin onune tas yada takoz konulur ruhsat alinir kapilar dikkatlice kontrol edilir ve aynalar kapatilarak uzaklasilir
Cogu eski aracta el freni tutmaz hale gelir cekseniz bile arabanjn icinde kipirdanmayla 1 2 cm ufak ufak kaymalar yasana bilir sahsen ben bu olay yuzunden el freni cekmeden kalkabilme yetenegimi gelistirmisimdir
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri