hollanda'da yürürlüğe giren yeni uygulamadır.

utrecht belediyesi lgbt bireylerin eşit haklar konusunda verdiği mücadeleye destek vermek amacıyla eşcinsellere özel trafik ışığı koydu ve ilk düzenleme kentin en işlek noktalarından biri olan lange viesstraat’taki yaya geçidinde yapıldı. ayrıca yaya geçidi de gökkuşağı renklerine boyanmış.
tabii ki hollanda'da uygulanmıştır dedirtendir.
adamlar da saygı var, "herkese"

yapılan açıklamaya göre söz konusu trafik lambaları 1.200 euroya mal olmuş. hadi diyelim ki bizim de böyle vizyoner yöneticilerimiz vardır kesin(!) yine de bizde böyle bir amaç uğruna bu kadar para harcandığını düşünebiliyor musunuz?
(düşünemedi)
Hadi bizde herkese saygı oldu böyle bir şey yapıldı. Hooop gönderin bakıyım milletin cezalarını ödesinler. Şşş zam yapın zam. Ona da zam yapın. Ekmeğe de yapın nerden çıkıcak bunların parası. Gidin olmadık yere 80 km hız radar koyun güzel para gelir.

Sonra her mitingde 2 eşçinsel çıkarıp "değerli kardeşlerim biiiiz eşcinsellere hak tanıyıp onlara ışık yaptık" diye anlata anlata bitiremesinler. Düşünsenize. Düşünemediniz dimi?
Çokta samimi gelmeyen bir uygulama. Toplumda gerçekten farkındalık ihtiyacı duyan birçok kesim var niyetleri gerçekten duyar kasmaksa gitsinler lambalara tekerlekli sandalyeli birey sembolü bassınlar. Trendleri takip ederek farkındalık yaratılmıyor malesef.

Dip not: 1200 euro trafik lambalarının camına bi sembol hazırlamak için çok düşük bir maliyet. O parayla İstanbul'daki lambaların üçte birine bile yapamazsınız bu işi.
Anlamsız bulduğum uygulama, bu tarz konularda pozitif ayrımcılık yapmak yerine ayrımcılık yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Normalde o ışıklarda herhangi bir konuda tercihi belli olmayan her şeyden bağımsız bir insan figürü sergilenmiyormu? Bütün insanlığı kapsayan (eşcinseli, heteroseksüeli, siyah tenlisi, beyaz tenlisi vs.) bu figür neden belli bir kısım için pozitif ayrımcılığa tabii tutuluyor anlamak güç.
Bir kampanyayı desteklemek amaçlı altında veya yakınında kampanyayı açıklayan bir şey ile konulmuşsa birşey diyemem ama genel bir şey ise bence hiç hoş değil.
Fazla zorlama bulduğum uygulama.

Ne gerek var bu kadar zorlamaya? sanki eşitlik değil de özendirme çabası mevcut. Hollanda bu konuda değişik bir tavır sergiliyor.
Doğru bir uygulamadır.Batıyor çünkü birilerine.
Neden yapıldığını anlamadığım olaydır . Trafikte dururken yav şöyle bir şey olsa da lambaları düzenleseler aklıma gelmedi hiç . Belli ki adamlara rahatlık batıyor maaş dertleri yok , ışıklarda Suriyeli saldıracak mı derdi yok vs vs . Ancak bu uygulama çok saçma kimse bu trafik ışıkları sadece heteroseksüeller için demedi bu neyin karşı atağı anlayamadım .
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri