Engelli aracı alımlarında vergisiz fiyat üst sınırının 70.000 TL olarak belirlenmesidir. Uygulamayı doğru buluyorum, çok fazla kötüye kullanım vardı.

Kaynak
Türk halkının bu olayın bile suyunu çıkartması karşısında alınan önlemdir. Yani o kadar duyarsız bir millet olduk ki engelli araç alımını bile kötüye kullanıyoruz. Diyecek bir şey yoktur.
Yerinde bulduğum karar. Yaşadığım yerin küçük olması itibariyle gözlemlerim daha yakın oluyor. Dedesi adına Bmw 4 serisi alıp yaşlıyı bindirmeyen mi dersin, akrabası adına passat highline alıp caka satanlar mı dersin, doktorları bağlamak için aracı araya sokanlar mı dersin... Ben de diyorum ki bu adamlar passat bmw alacak kadar durumları iyiyse neden bir de ötv indirimi alıyor ki? Devletin bu yasayı çıkarmadaki sebebi sosyal devlet sorumluluğundan değil midir? Ama fakir zaten 301 clio dacia alamayacak durumda onları hiçbir şekilde etkilemiyor zaten. Bir de devlet olarak teknolojide dışa bağımlıyız. Dışarıya döviz veren ülke pozisyonundayız. Bir de yüksek bedelli araç alarak bizi kıskananların ekmeğine yağ sürüyoruz! Benim önerim Türkiye'de üretilen 1.6lt motoru geçmeyen araç hakkı konusunda devletin yardımcı olması.
Kesinlikle yerinde bul-ma-dığım karar. Devlet, denetim mekanizmasındaki acizliğini engellilerden çıkaramaz.Bunu şöyle düşünün, engelli asansörünü engelli olmayanlar kullanıyor diye engellilerin asansör kullanımını sınırlamak gibi bir şey
Doğru bulmadığım karardır. Bir insan engelli diye neden 70bin tl ile engellensin? Kötüye kullanım başka şekilde de engellenebilir.
Tamamen empati yoksunluğuyla alınmış bir karar , her engelli b sınıfı ve c sınıfı(yeni kısıtlamayla bu seçenekler oldukça azalacak) araçları ihtiyacı özelinde kullanıma elverişli değil . Zaten son uygulamalar da yüksek fiyatlı araçların vasi'li alımlardaki mahkeme ek karar'ı Ankara'ya yönlendirilmekteydi.
Uzun vadeli otomobil fiyat enflasyonu'na bakacak olursak, ötv indirimli araç alımı hakkı engelli vatandaşların elinden alınmış olacak bu kısıtlamayla.Denetim ve kontrol mekanizmasını düzenleyerek aşılabilecek bir konunun hak sınırlamasıyla kestirip atılması oldukça yanlış.
Halkımın neyine lan lüks araba diye çıkarılmış kanunundur.
Kötüye kullanım falan tamamen hikaye. Engelli aracını ruhsat sahibinden başkası kullanırsa hapis cezasına kadar yolu var yani kötüye kullanım bahanesi nasılsa araştıran yok olm yardır gitsin her zamanki gibi halkı salak yerine koyma biçimidir.
Hepsini geçtim şu lanet vergilerle 70.000 tl ye ne alınabilir ? Yürüme engelli arkadaşlar mecburen otomatik araba almak zorunda ve sıfır alması gerekiyor. 0 70.000 tl ye adam akıllı kaç tane otomobil var ? Hadi gittiler egea falan aldılar, bu insanlar o arabaya 5 yıl binmek zorundalar aksi taktirde vergi farkını ödüyorlar. Şimdi 5 yıl bineceksin alabileceğin en iyi araba egea tarzı araçlar...
Şu sözlükte siyasete girmek istemiyorum ama downsizingi duyup mtv yi çakma bilmem ne kadarın üzerindeyse ötv yi geçirme bide üstüne bu tuzla biber oldu resmen.
karşı çıkan arkadaşları anlamakta zorlanıyorum. bugün baz fiyatı 70.000 lira olan bir aracın gerçek değeri 70.000x1.5x1.18 = 124.000 lira. daha lüksüne ihtiyaç duyuyorsa, ee kusura bakmasın paşa paşa ödeyecek. katılırsınız ki engelli demek fukara demek değil.
Engelliye 700000 sınırı ile ilgili pek çok yorum okudum. Özürlüye sınır koyuyorsan herkese koyacaksın mesela 3000 tl maaş alan 600000 tl üstü araba almasın asgari ücret alan hiç binmesin zenginlerde ucuz arabaya binemesin . Bir arkadaşa katılmak istemesemde çok doğru yazmış hepimiz sıhhatliyiz hep sıhhatli kalacağız değil mi. Yarın o koyduğunuz sınır ile aldığınız sedan araca tekerlekli arabanızda sığar herşey de dığar ama vicdanınız bilmiyorum
çevresinde engelli birey bulunmayanların anlamakta güçlük çekeceği durumdur. günün piyasasında adam akıllı sıfır bir araç yüzbinleri görürken kimse de çıkıp bu uygulamayı savunmamalıdır.
bunlar da ilginizi çekebilir