Motoru küçük ve çelimsiz otomobillerde sıklıkla kullanılan, Hypermiling tenkiğinde level 2 statüsünde bir çeşit sürüş stilidir. Amaç daha yuksek hız gerektiren durumlarda, minimum yakıt tüketimini sağlamaktır. Askeride avcı ucaklarında manevra üstünlüğü elde ederek kendinden hızlı ucaklara saldırmak için kullanılan Energy Fighting stilinden gelmektedir. Enerji sürüşü, arabayı düşük gaz pedalı hareketleri ile enerji ile yükleyip , baş edilmesi zor durumlarda depolanan enerjinin harcanarak durumdan kurtulması olarak özetleyebiliriz. Buna en basit örnekler, dik rampalar öncesi aracı hızlandırıp enerji yüklemek, Rampa aşaği araç sollamak. Uzaktaki arabayı sollamak için çok yavaş akselerasyon yapmak. Yüksek hızı korumak için minimium gaz pedalı oranında basarak enerjiyi nötürlemek vs vs .
Bu kadar takmamak lazım bence. Yakıtta 15 lira tasarruf edip 5 dk sonra aracın bir tarafını sürtüp 100 liralık boya masrafı çıkma ihtimali var. Veya cüzdanı düşürüp 200 liranın bir anda puf olmasına şahit olabiliriz şu fani dünyada. Demek istediğim ufak tefek şeyleri hesap ederken hiç beklemediğimiz olaylar çıkabilir karşımıza. Akışına bırakmak lazım. Yeri gelir zevkle gazlarsın ; yeri gelir amaçsız yere 100 km yol gidip zevk alırsın...
Bir tane milletvekili bir tane bakan yok mu rastgele şu sözlüğe baksın da insanlar tasarruf için neler yapıyor benzin fiyatlarını indirin diye dedirten tekniklerdendir .
Öngörü gerektirir, yavaş bir arabayla virajlara hız taşıyıp daha hızlı arabaları yiyebilirsiniz.
Initial D animesinde Ea86 arabasiyla downhill touge yarişlarinda rx7 sollayan Takumi Fujiwara en unlu enerji suruculerindendir.
Bu yöntemde level atladığıma inanıyorum. Rampa aşağı yavaşlamak için motor frenine etki etsin , bende serinliyeyim diye klima kompresörünü açıyorum. Kompresör motora yük bindirdiğinden, rampa aşağı son vitesde inerken , yavaşlamaya yardımcı oluyor. Ben bu sisteme regeneration soğutma ismini salladım.
27 km yolu 3,3 türk lirasına düşürecek kadar hayvanlaştım.
bunlar da ilginizi çekebilir