• / 3
Son zamanlarda kilitli diferansiyele sahip bir Megane Rs trophy dışında kullandığım en eğlenceli önden çeker son kasa Ford Focus sedan oldu. St, rs falan değil. Bildiğiniz 1.5 dizel otomatik.

O kadar çok önden çeker otomobil kullandım ki neredeyse fwd profesörü oldum diyebilirim. Kimi önden çekerli araçlar ise ne yazık ki eğlenmenize pek müsade etmiyor. Lift off da yapsanız sol ayak freni de yapsanız çok değişen şey olmuyor genel olarak. Arkasının fazlasıyla hafif olmasından kaynaklı eğlenmenize izin veren önden çeker otomobiller de güvensiz hissettirmeden geri kalamıyor asla. Focus sedan ise bunların ötesine geçmiş. Kafası tutunmaya oldukça istekli. Hala kafadan kaymadım. Kafadan kayma başlama ile bitme arasında çok kısa sürüyor. O da çok yüksek hızlarda kendini gösteriyor fakat 170-180 km hızla dahi aldığım virajlarda araç tutunmayı bırakmıyor. İstediğinizde ise eğlenmenize izin veriyor. Bu arada çekiş kontrolü kapatılabiliyor ;)))
hızlı değil eğlenceli olduğu için aslında seçim çok belli. kullanırken adamı gülümseten önden çeker otomobil çok kolay bulunmaz.

tabii ki: (bkz: renault megane rs trophy)
Eğlenceyi bilmem ama kontrol ve güvenlik açısından çokta başarılı olamayan bir sistemdir;
Megane Rs Trophy için lütfen buyrunuz;
Fwd vs awd, rwd

Edit:
Ha birde unutmadan hatırlatayım amacınız düz yolda gitmekse her araç zevk verir ama
ilk viraja girdiğinizde ayağı eğere takılmış kovboy gibi arabanın arkasından sürüklenirken arka itişi hatırlayınız.
Hiç Peugeot 205 GTi diye bir otomobil duydunuz mu?
Mini ? R56 ?? Mini , hani cooper olan ?
205 GTi, 106 GTi. Dönemlerinin ve günümüzün en eğlenceli araçlarıdır benim nazarımda. 205 konusunda birazda duygusalım açıkçası :) Bunlara yine aynı aileden 306 GTi'ıda ekleyebiliriz hatta normal bir 306 bile oldukça zevklidir. Yine aynı dönemlerden Astra GSI'da oldukça zevklidir. Günümüze gelecek olursak eğer Fiesta aileside güzeldir sadece eski kasa ST'ler değil güncel dizelleri bile hız aramazsanız eğlenceli bir hal alabiliyorlar.

Hadi Alfacılar sizide küstürmeyeyim bazen çok alıngan olabiliyorlar ülkemizde pek olmasa 147 Q2 ahhh ahhh onun o kilidi gerçekten anlayamazsınız hatta benim diyen Alfacıda anlayamaz çünkü kendileri çok az benim şansım komşumda ve bir arkadaşımda oluşu.

Eğlence özellikle adrenalin istiyorsanız Peugeot Gti ailesi bu konuda çok iyidir çünkü gittiğine göre durmadıklarından birde ölüm korkusu ekleniyor onca eğlenceye yıllarca bolca tecrübe ettim.
Piyasadaki c-sedanlar arasında bence focus'tur. Hele de lastiklerin basıncı yerindeyse çok abartmadıkça kafadan kaymaz, ya da ben beceremiyorum o işi.
Alfa Romeo Brera 3.2'ler önden çekiş değil 4 çekerdir.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir