herkesi şaşırtan, canımızı kurtarsın diye üretilmiş olan emniyet kemerlerinin bir ömrü olduğu gerçeğidir. bu konu türkiye'de bir dönem gündeme gelmişti, 96 model bir toyota corolla'da emniyet kemeri takılı biri camdan fırlayıp hayatını kaybetmişti. bu arkadaşın camdan dışarı çıkmasının sebebi ise emniyet kemerinin kopmasıydı.

eğer otomobil ise tek bir kazaya karışıldıysa, yani kemer esneme yaptı ise emniyet kemeri değiştirilmelidir. çünkü malzeme esneme payını sizi korumak için kullanmıştır ve bir dahaki kazada bu özelliği olmayacaktır. genellikle kazalardan sonra emniyet kemeri değiştirilmez, ancak talep edilmelidir.

kazaya karışmamış bile olsanız genel olarak emniyet kemerinin ömrü 10 yıl olarak kabul edilir. 10 yıl boyunca defalarca ufak ufak esnemelere maruz kalmış ve ilk maddedeki gibi özelliğini yitirmiş kabul edilir.

eski otomobillere binen dostlara duyurulur.
okuyunca şoka girdiğim, bildiğin 'cahil' hissetmeme sebep olmuş olan konu. bildiğin şoktayım, yıllardır kumar oynamışım hayatımla da haberim yokmuş.
Bunlara ek olarak 30 40 liraya kirmizi mavi emniyet kemeri taktiripta caninizi tehlikeye atmayin bugunlerde cok moda
her şeyin bir ömrü olduğu gibi emniyet kemerlerinin de bakıma ve değişime ihtiyaç duyduğunu gösteren başlık. emniyet kemerinin yanı sıra hava yastıklarının kontrolünün de unutulmaması gerekir.
pek kimsenin bilmediği, ölmenize dahi sebep olacak olan ömür muhabbetidir.
motor kaskları gibi tek kullanımlık olduğunu anlamamızı sağlayan başlıktır.
kasklardaki benzer durumu şurada anlatmıştım daha önce.
beş yılda bir elden geçmesi gereken güvenlik ekipmanı miadı.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri