Günümüzde hemen hemen bütün otomobillerde bulunan ve kemer takılı olmadığı zaman sesli uyarı veren sistem.

Çalışma mantığı ise çok basittir. Emniyet kemeri ve ignition switch'ten(ateşleme anahtarı) gelen iki tane giriş sinyali bir AND kapısına gider. Emniyet kemeri takılı değilse 1(yüksek sinyal), takılı ise 0(düşük sinyal) AND kapısını gider. Eğer ateşleme anahtarı kapalı ise 0(düşük sinyal), açık ise 1(yüksek sinyal) AND kapısına gider.


Aynı zamanda AND kapısından çıkan çıktı, bir sesli alarm devresine(audible alarm circuit) bağlanır. Eğer AND kapısından 1(yüksek sinyal) çıktısı gelirse sistem sesli uyarı vermeye başlar, ama 0(düşük sinyal) çıktısı gelirse sistem uyarı vermez.

AND kapısının çalışma mantığı ise şu şekildedir. Her iki girişten gelen sinyaller de yüksek ise çıktı da yüksektir(1,1=1). Eğer girdilerden biri veya her ikisinden birden gelen sinyaller düşük ise çıktı da düşüktür(0,1=0 , 1,0=0 , 0,0=0).

Sonuç olarak ignition switch(açık olduğu zaman yüksek sinyal) açık ve emniyet kemeri takılı değilse (takılı olmadığı zaman yüksek sinyal) sistem sesli uyarı verir.

atlatmak için türk şoförlerin binbir takla attığı sistem.
emniyet kemerini kendi arkasından takan mı dersin, komple koltuğun arkasından mı takan dersin, sadece kemerin tokasını bir yerlerden alıp takan mı dersin. hayatınıza bu kadar mı kastınız var ya. ya da çok mu daralıyorsunuz nedir yani.
ikazı duymamak için radyonun sesini açan yurdum şoförlerin atlatmaya çalıştığı sistemdir.
bu neyin kafası anlamıyorum ki, adam ikazı duymamak için radyoyu köklüyor. ya da kapalıysa bile dakikalarca öten alete "nasıl olsa susacaksın" diye fırça atıyor. gerçekten başımıza gelen her şeyi hak eden bir milletiz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri