Günümüzde hemen hemen bütün otomobillerde bulunan ve kemer takılı olmadığı zaman sesli uyarı veren sistem.

Çalışma mantığı ise çok basittir. Emniyet kemeri ve ignition switch'ten(ateşleme anahtarı) gelen iki tane giriş sinyali bir AND kapısına gider. Emniyet kemeri takılı değilse 1(yüksek sinyal), takılı ise 0(düşük sinyal) AND kapısını gider. Eğer ateşleme anahtarı kapalı ise 0(düşük sinyal), açık ise 1(yüksek sinyal) AND kapısına gider.


Aynı zamanda AND kapısından çıkan çıktı, bir sesli alarm devresine(audible alarm circuit) bağlanır. Eğer AND kapısından 1(yüksek sinyal) çıktısı gelirse sistem sesli uyarı vermeye başlar, ama 0(düşük sinyal) çıktısı gelirse sistem uyarı vermez.

AND kapısının çalışma mantığı ise şu şekildedir. Her iki girişten gelen sinyaller de yüksek ise çıktı da yüksektir(1,1=1). Eğer girdilerden biri veya her ikisinden birden gelen sinyaller düşük ise çıktı da düşüktür(0,1=0 , 1,0=0 , 0,0=0).

Sonuç olarak ignition switch(açık olduğu zaman yüksek sinyal) açık ve emniyet kemeri takılı değilse (takılı olmadığı zaman yüksek sinyal) sistem sesli uyarı verir.

atlatmak için türk şoförlerin binbir takla attığı sistem.
emniyet kemerini kendi arkasından takan mı dersin, komple koltuğun arkasından mı takan dersin, sadece kemerin tokasını bir yerlerden alıp takan mı dersin. hayatınıza bu kadar mı kastınız var ya. ya da çok mu daralıyorsunuz nedir yani.
ikazı duymamak için radyonun sesini açan yurdum şoförlerin atlatmaya çalıştığı sistemdir.
bu neyin kafası anlamıyorum ki, adam ikazı duymamak için radyoyu köklüyor. ya da kapalıysa bile dakikalarca öten alete "nasıl olsa susacaksın" diye fırça atıyor. gerçekten başımıza gelen her şeyi hak eden bir milletiz.
Çoğu zaman trafik cezasindan ve kaza sirasinda yaralanmaktan kurtaran emniyet kemerini unuttugumuzda uyaran çok mantıklı sistem
olur da bu sistemi devreden çıkartmaya kalkarsanız, hem aracınızın üretici garantisini yok etmiş olursunuz, hem de başınıza bir kaza geldiğinde sigorta şirketi kasko bedelinizi karşılamaz. kaskoda belirtilen şartlar, mağdur aracın sahibi tarafından önceden yapılan tadilatlarla bozulur.

yani kardeşim, şu mübarek emniyet kemerini takın. sözkonusu sistem ötmesin diye arkaya dolamak gibi bir aklıevvelliği de yapmayın. kazada "takılı" kemerle ortak çalışan srs havayastığı kafanızı patlatır. takmayacaksınız da çıkmayın trafiğe, bu kadar basit.
o sisteminin işini yapmasını engellemek için türlü numaralarla sesini kapatan vatandaş, kaza yaptığında da hava yastığı eğer ki açılmazsa "kaza yaptım, hava yastığı açılmadı" diye isyan etmesin dediğim ikaz sistemidir.
Emniyet kemerinin takılması unutulmasın, takılsın ki kaza halinde hava yastıkları açılsın, takılsın ki ölümler, yaralanmalar azalsın, olmasın diye bip bip bip öten bulanın gözleri öpülesi sistemdir. Memlekette çoğumuz tarafından kemer tokasıyla kandırılsa da (bende yaptım) kemer tokalarını çalan arkadaşlar sayesinde yenisini alana kadar bipleyip durmasın diye kemer takıp kemere alışmış olmak(takmadan rahat edemiyorum) çok güzel.
Şu anki aracımda bulunmayan ve gereksiz bulduğum sistemdir. Aslında emniyet kemerine alışınca hiçbir uyarıya ihtiyacınız kalmıyor. Arabaya her binişimde önce motoru çalıştırır ardından kemeri takarım daha sonra radyo vs. gereksiz şeylerle uğraşırım artık refleks haline geldi. Zaten alıştığınız zaman takmayınca boşlukta hissediyorsunuz, rahatsız oluyorsunuz. Bu konuda önemli olan bilinç ve alışkanlık. İster biri uyarsı n isterse ikaz sistemi ses yapsın takmayan adam takmıyor. Mesele insanları bilinçlendirmekte, halen daha 'bana birşey olmaz' mantığında takılanlar olduğu sürece isterseniz arabayı konuşturun farketmez...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri