Arabanın en önemli, en çok ar-ge yapılmış parçasıdır.
1903 yılında Gustave Liebau icat etmiştir. Herşey 1953 yılında Colorado Eyaleti Tıp Birliği iki noktalı emniyet kemerlerinin bütün otomobillere yerleştirilmesi için bir bildiri yayınlaması üzerine başladı.
O gün bugündür dünya üstünde daha çok hayat kurtaran başka bir proje geliştirilemedi. Emniyet kemerinin yaklaşık 1 milyar insanın hayatını iyi yönde etkilediği tahmin ediliyor.
Emniyet kemerinin tek görevi kaza anı değildir, bilinmeyen bir diğer gerçek; emniyet kemerinin normal yolculuk esnasında sizi koltuğunuzda sabit tutmaya yaramasıdır. Kemersiz biri ani hareketlerde savrulabilirken, emniyet kemeri takılı olan biri koltukta çok daha stabil kalabilir.
Birincil görevi yolcu ve sürücüyü kaza anındaki en güvenli bölge yani araç içinde kalmasını sağlamaktır. Günümüzde trafikte görebileceğiniz çoğu araçta bulunan üç noktalı emniyet kemeridir, normal koşullarda kullanılabilecek en ekonomik ve kullanışlı emniyet kemeri modelidir (Kamu spotu: takın taktırın). Tüm araçlarında standart olarak sunan ilk marka tabii ki Volvodur.
Emniyet kemerinin tek olayı sizi kaza anında tutmak ya da normal sürüşte yerinizde sabit durmanız değildir. Airbag'in belli bir çalışma alanı vardır, bu alanın kaza anında içine girmek size ciddi zararlar verebilir. Bu sebepten dolayı emniyet kemeri sizi çok iyi bir mesafede tutar, airbag ile tam doğru noktada buluşmanızı sağlar. Bu sebepten dolayı çok önemlidir.
Arabama binen herkese takmasını önerdiğim ekipman. İnatla takmayan olur ise yapacağım bir kaza dolayısı ile ölebileceğini veya sakat kalabileceğini açıkça belirtiyorum ve yakınlarına "malesef inatla kemerini takmadı" diyeceğimi söylüyorum, artık gerisini kendileri bilirler.
Kaza anında arkada kemersiz oturan 30 kiloluk bir çocuk tam 300 kilogram olmaktadır.
Önde siz kemer taksanız bile arkadan size çarpan 'çocuğunuz' ölümünüze ve kendi ölümüne sebep olabilir.
Türkiye'de yapılan araştırmalarda ön koltuklarda emniyet kemeri takma oranı 55'tir.
Güzel bir kaynak için: kaynak
Ne kadar önemli olduğunu anlamak için sadece 1-2 in-car kaza videosu izlemek yeterli olan hede.
çok uğraşmaya gerek yoktur, 'in-car crash seat belt' yazmanız yeterlidir.
koltuğa oturur oturmaz refleks olarak taktığım hede'dir. elzemdir. takın,taktırın
Sürücü ve yolcuların güvenliklerin sağlayan pasif güvenlik ekipmanıdır.
İşini doğru yapabilmesi için alt tarafının iki leğen kemiği üzerinde olması gereklidir.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri