1972 Lotus'la ve 1974'te de McLaren ile Dünya Şampiyonu olmuştur. McLaren'in ilk pilotlar şampiyonudur. Aynı zamanda 1972'de 25 yaşında dünya şampiyonu olarak tarihin en genç şampiyonu unvanını elde etmiştir. Bu unvan uzun yıllar kırılamamış, 33 sene boyunca geçerli kalmıştır. Ta ki Fernando Alonso 2005 yılında 24 yaşında şampiyon olana kadar. Emmo'nun bir diğer özelliği de o zamanlar çok da görülmeyen bir şey olan ilk F1 sezonunda, 1970'de yarış kazanmış olmasıdır.

McLaren'de Ford motoruyla şampiyonluk kazanmıştır. McLaren'dan sonra kardeşinin takımında F1'de yarışmaya devam etmiş ama bir başarı elde edememiştir. Emmo'nun hikayesi bununla sona ermiyor. F1'den sonra CART yani Indy Car macerasyına atılıyor ve 1989 yılında hem Indy 500'ük kazanıyor hem de CART'da şampiyonluk elde etmiştir. Muhtemelen McLaren ile devam etse en az bir kere daha şampiyon olurdu diye tahmin ediliyor...

Emmo tıpkı Graham Hill gibi 'Triple Crown' elde etmek için Le Mans 24 Saat yarışına da katıldı ama bu hedefine ulaşamadı.
tümünü gör
ilgili galeri