Ara bozan, düşman eden durumdur.

Ehliyetimi aldıktan sonra, tam 4 sene elime hiç direksiyon almadım. Özendim, ''gidip rent a car'dan bir araç kiralayayım'' dedim ama hem acemiliği atmamış olmamdan, hem de açık senet olaylarından dolayı asla bulaşmadım. Bulaşmadığım gibi de, kimseden emanet araba da almadım. Çünkü bazı şeylerin emaneti olmaz, araba da buna dahil.

Araç sahipleri ya da bir zamanlar araç sahibi olmuş kişiler bu konuda daha anlayışlı, fakat bazı tipler var ki ısrarla istiyorlar. Araç kaskosuz olsa adama arabayı senetle vermiyorsun, bir kazaya karışsa ve ''ödemiyorum'' dese yapabileceğin hiçbir şey yok. Güvenmeyin ''eş dosttur, akrabadır, öder'' diye. Allah'tan başıma gelmedi de gelen tanıdıklarım var.

Araç kaskolu bile olsa, arabanın sanayide ya da serviste yatacağı süre, arabada oluşacak değer kaybı, ileride satacağınız zaman bonus +1 tane daha şaside hasar kaydı gibi sebeplerle gereksiz yere maddi kayba uğrayacaksınız. Kaldı ki, kazalı araçlar birden fazla kazaya karıştığında değer kaybediyor ama kayıp değer bedeli sadece ilk kazada ödeniyor. Bunun yanında kasko ve trafik sigortası primleriniz de zamlanıyor.

At, avrat, silah bunlar emanet edilmez demişler. At yerine araba var şimdi. İsteyene hiç vermedim, ısrar edenin de kalbini kırdım.
tümünü gör