• / 2
Ara bozan, düşman eden durumdur.

Ehliyetimi aldıktan sonra, tam 4 sene elime hiç direksiyon almadım. Özendim, ''gidip rent a car'dan bir araç kiralayayım'' dedim ama hem acemiliği atmamış olmamdan, hem de açık senet olaylarından dolayı asla bulaşmadım. Bulaşmadığım gibi de, kimseden emanet araba da almadım. Çünkü bazı şeylerin emaneti olmaz, araba da buna dahil.

Araç sahipleri ya da bir zamanlar araç sahibi olmuş kişiler bu konuda daha anlayışlı, fakat bazı tipler var ki ısrarla istiyorlar. Araç kaskosuz olsa adama arabayı senetle vermiyorsun, bir kazaya karışsa ve ''ödemiyorum'' dese yapabileceğin hiçbir şey yok. Güvenmeyin ''eş dosttur, akrabadır, öder'' diye. Allah'tan başıma gelmedi de gelen tanıdıklarım var.

Araç kaskolu bile olsa, arabanın sanayide ya da serviste yatacağı süre, arabada oluşacak değer kaybı, ileride satacağınız zaman bonus +1 tane daha şaside hasar kaydı gibi sebeplerle gereksiz yere maddi kayba uğrayacaksınız. Kaldı ki, kazalı araçlar birden fazla kazaya karıştığında değer kaybediyor ama kayıp değer bedeli sadece ilk kazada ödeniyor. Bunun yanında kasko ve trafik sigortası primleriniz de zamlanıyor.

At, avrat, silah bunlar emanet edilmez demişler. At yerine araba var şimdi. İsteyene hiç vermedim, ısrar edenin de kalbini kırdım.
arabayla ilişkimi bilen çevremdekiler için bu istek anayasanın ilk 3 maddesinin değiştirilmesini istemek gibidir. İstenemez, istenilmesi teklif dahi edilemez. Zaten gerçekten çok güvendiğim ihtiyacı olan biri olduğunda ben teklif ederim, ama keyfe keder isteyenlerin de ardı arkası kesilmiyor. Bu konuda katı olmak lazım yoksa kendi arabanız mı kiralık araba mı anlayamaz olursunuz
araba geri gelene kadar diken üstünde oturduğunuz durum. kıramıyorum, güveniyorum ama arabaya binip gittiğinde dönene kadar hayat duruyor. bir kere yaptığınızda hele 'abi bak geçende aldım, tertemiz geri getirdim' der, kendi puanını yükseltir. sigara gibi hiç başlamayın derim.
İnsanlara kendini nasıl tanıttığın da önemlidir dediğim hadise . Şöyle ki :

Zaman zaman arabanın önemini vurgularım , arabama önem verdiğime dair resimler atarım , bilinç altına mesaj yollarım ve kimseye isteyemez . ZAten isteseler de cevap belli . Üstteki yazarımızın dediği gibi anayasanın ilk 3 maddesi gibidir at avrat silah der konuyu kapatırım .
Hayatımda yaşayabileceğim en korkunç anlardan sadece bir tanesi.
veren kadar alanın da sıkıntıya düştüğü eylem.
aman dikkat edeyim vurmayayım, bir yerinde arıza çıkmasın da benden bilmesin vs bin tane şey geçere kafadan. o gerginlikle de kesin kaza yapılır. korkulan başa gelir. hadi er kişi dikkatli kullandı diyelim. park halindeyken biri gelir vurur stresi daha büyük anasını satayım. ya da ışıklarda mendilci çocuk da çizebilir.
çok gergin mevzu çok.
Çok güvendiğim ve yakın olduğum birkaç kişiye veririm ve onlardan da alırım ihtiyaç olduğunda hatta birtanesinin bmw 1m'i ile izmit körfez pistine çıkmışlığım bile vardır. Bence karşılıklı maddi manevi güven olduktan ve sürekli isteme gibi bir durum olmadıktan sonra yapılabilir ama tabi o araç dönene kadar cidden kafada binbir kurt dönüyor.
Sevdigim biriyse ve ihtiyaci varsa dusunmeden veririm. Bir avuc civata sevdigim bi insandan onemli degil kalp kirmaya falan gerek yok
oldukça sıkıntılı bir süreç. isteyenin bir yüzü, vermeyenin iki yüzü kara derler. için içini yer durur.
Emanet otomobil vermekse konu; gözüm kapalı @ST150 'ye veririm anahtarı.
Bir başkası istese bi düşünürüm sonra da düşünüyor olduğuma bile kızıp anahtarı cebime koyarım.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir