1971 yılında doğmuş güney afrika doğumlu amerikan mühendis, mucit, yatırımcı ve iş adamı. elektrikli otomobil çağının parlayan yıldızı.

spacex isimli uzay araştırma enstitüsünün kurucularından ve tesla motors'un babası. özellikle enerji alanı ve yapay zeka konusundaki buluşları hybrid araçlara geçiş sürecini oldukça hızlanmıştır.

özellikle vizyonu yönünde yaptığı yatırımlarla tüm kesimlerin takdirini kazanmıştır. temiz enerji ve küresel ısınma kavramları üzerine yoğunlaşmıştır. mars'a koloni kurarak insan ırkının soyunun tükenmesi ihtimaline karşı çıkış yolları aramaktadır.

boşanmış bir anne-babanın çocuğu olan elon, henüz 10 yaşındayken ilk bilgisayar yazılımını satmış biri. akademik kariyeri de başarılarla dolu bir insan. çift diploma sahibi -fizik ve ekonomi-.

tesla motors ile tanışması ise 2004'e denk geliyor. firma 2003'te kuruldu ancak bir sene sonra musk'ın yatırım yapmasıyla gerçek anlamda kuruldu diyebiliriz.

2008'te yaşanan global krizin ardından yönetim kurulu başkanlığını ve üretim bandında tam yetki kazandı. şirketin sadece %22'lik hissesine sahip olmasına karşın tek söz sahibi kişi.
tümünü gör
ilgili galeri