kısaca el freni. çoğunlukla apaçi tayfa tarafından kullanılır. uygun bir hızda sağa sola dönüşlerde direksiyon çevrilirken, hafif gazla beraber el freni çekilir. arabanın arka lastikler kitlenir ve dolayısıyla kayar.

(bkz: elfo yapmak)
doğan, şahin, kartal gibi araçların yapmaya gerek duymadığı aktivite. zira arkadan itişli bu über araçlar, direksiyonu kırıp hafif gaza yüklendi mi kendiliğinden kıç atar. swh
Lastikler anca el frenini sonuna kadar çekince kitleniyorsa çok pis omuz ağrısı yapar. Kampananın garibanlığı. Bir ustaya götürüp ''abi bu kitlemiyo'' derseniz el freni telini biraz gerdirir ve gayet güzel kitler. Duruma göre kampanayada girişebiliyorlarmış o kısımı bilmiyorum.

Disk frende ise kitlemedi sorunu yok (kurban olduğum). Mesela disk frenli bir clio ile yağmurda, göktürkün o mermer misali kaygan asfaltında cayır cayır(!) yanlamıştım. Sonra Punto'nun el frenine alışmış olmanın getirdiği kazmalıkla, tam viraja girecekken el frenini kavgaya inermişçesine çekip, spin atıp, orman yolunun kenarındaki çalıların halini hatırını sormuştum. (O değil çok güzel yol harbi)

Yukarıdaki yazıdan anlaşılacağı üzere sadece apaçilerin değil arkadan itişe hasret adamlarında yaptığı birşeydir. Gerçekten cayır cayır döndüğünü söyleyen, kendisinin drift bibleı çektiğini sanıp, çevresinde de ''Harun bebesi Mahmut abimizden öğrensin yan vermeyi'' diye gezinen yalakaları olan insanlardan uzak durmanızı tavsiye ederim.
Not: Bende cayır cayır döndüm demişim yazdıktan sonra farkettim, insanın içinde olunca yapacak birşey yok hehehe
bunlar da ilginizi çekebilir