(bkz: Electronic Throttle Control)

(bkz: Throttle by Wire)

Bildiğiniz üzere daha önceden gaz kelebeği bir tel aracılığıyla pedala bağlıydı. Her ne kadar tamamen mekanik bir ilişki söz konusu olsa da tel metalden üretildiği için mevsimsel sıcaklık değişimlerine bağlı olarak gerilme ve gevşeme durumları sözkonusudur. Dolayısıyla pedalda boşluk olmaması için telin düzenli akord edilmesi gerekir. Elektronik gaz pedalı gaz kelebeği üstündeki servo motora kablolar aracılığıyla bağlı olduğu için bu bakım zahmetinden kurtulmuş olursunuz.

Gelelim fasulyenin faydalarına, bu meret bize ne kazandırdı?

Yakıt ekonomisi: artık gaz kelebeği ve gaz pedalı doğrudan ecu'ya bağlı olduğu için pedaldan gelen girdiler ecu'da işlenerek (afr, mevcut hız, ivmelenme, eğim vs.) gaz kelebeği gereken açıda açılıyor, böylece damla damla yakıttan tasarruf etmiş oluyorsunuz (tabi enjeksiyon sisteminin de bunda payı var).

Daha hızlı gaz tepkisi: Evet, ecu sağ ayağınızdan aldığı girdiyi gaz telinden daha çabuk gaz kelebeğine iletebiliyor. Fakat şimdiye kadar herkes gecikmeden şikayetçi, peki neden? Bu sorunun cevabı için başka bir soru daha sormak gerekiyor: Ne tür bir araç kullanıyorsunuz; Sedan? Hatchback? MPV? SUV? Şehir otomobili? Aile otomobili? Eğer otomobiliniz bu türlere dahil ise üzgünüm önceliği verimli ulaşım olan bir taşıta sahipsiniz. Bu taşıtlar her geçen gün A noktasından B noktasına daha az maliyetle ulaşım sağlamak için geliştiriliyor yani ilk önceliğiniz keskin gaz tepkisi değil, yakıt ekonomisi.

Uzun lafın kısası ne kadar ekmek o kadar köfte. Gecikmesiz bir gaz pedalını gönülden istiyorsanız safkan bir spor otomobil alın: hayır hothatch gibi sonradan devşirme hızlı otomobiller değil kaderi baştan spor otomobil olarak çizilmiş olanlar (gt-86, mx5 en makul seçenekler). Eminim bütün şikayetlerinizi unutturacaktır. Ama dizel otomatik, az yaksın çok kaçsın, beş kişi taşısın, bagajı on ceset alsın falan filan derseniz malesef henüz öyle bir dünya yok...

Dipnot: Sonradan düşündüm de aslında öyle bi dünya artık var, eğer bir Tesla'ya binme şansınız olursa o pedala ettiğiniz bütün lafları geri alacağınıza eminim. 😉
tümünü gör