1. Öncelikle videoyu izleyelim
Mercedes çarpışmayan oyuncaklar

2. Yazdıklarım fikir cimnastiği mahiyetindedir

3. Konu hakkında teknik bilgisi olan arkadaşlar lütfen olumlu/olumsuz fikir beyan etsinler


Mercedes in bu videosunu izleyeli uzun zaman oldu.Oldu olmasına ama benim aklımdan hiç çıkmadı.Daha sonraları da bu sistem oyuncak arabalarda oluyorsa gerçek arablarda da olabilir mi ? diye düşünmeye başladım.Belli ki bu oyuncak Mercedeslerin ön kısımın güçlü mıknatıslar yerleştirilmiş.Çocuklar arabaları birbirine doğru sürdüklerinde mıknatıslar birbirlerini iterek arabaların çarpışmasına engel oluyor.

Eskiden bir otomobilin uzaktan kumandayla kontrol edilebileceğini birine anlatsaydık '' Olum bu oyuncak mı ? '' diye güler geçerlerdi ama artık bu mümkün. Cep telefonu ile aracınızı otoparktan yanınıza otonom-uzaktan kumandalı bir şekilde çağırabiliyorsunuz. Sistem birebir aynı diyemesekte en azından ikisinde de uzaktan kumanda mevcut.İşte burada da oyuncak arabadan esinlenilerek daha kompleks bir sistem ile arabalarınbirbirleriyle çarpışmaları önlenebilir.Sistem temelde aynı ( manyetizma ) sadece daha büyük.

Şimdi yapılacak şey otomobilin dört bir tarafına elektromıknatıslar yerleştirmek.Çünkü çarpışma otomobilin herhangi bir yönünden olabilir.Böyle bir elektromıknatıs çok enerjiye ihtiyaç duyacaktır.En başta dediğim gibi bu sadece bir fikir cimnastiği.Ama ileride otomobillerde kullanılan piller kuvvetli ve daha uzun ömürlü olacaktır.Bir tehlike anında bu elektromıknatısların devreye girip arabaların çarpışmalarını önlemesi gerekiyor. Ha bu arada bu sistem karşı taraftaki arabada da olacak ki çarpışma önlenebilsin. ABS sistemi ilk çıktığında 1978 model Mercedes W116 da uygulanmıştı.Şimdi hemen hemen her arabada ABS sistemi mevcut.

Günümüzde otomobillerde sensörler vasıtası ile bir çok çarpışma önleme sistemi kullanılıyor.Yıllar önce yine Mercedes in bir videosunda kazadan birkaç saniye öncesinde kemerlerin sıkılaştığını sunroof un kapandığını izlemiş ve hayretler içerisinde kalmıştım.Bu sitemde de sensörler kazayı önceden sezecek ve çarpışmanın hangi yönden geleceğini hesaplayacak bu şekilde o bölgedeki elektromıknatıslar enerjilendirilerek çarpışma önlenecek.Bu sistem mevcut ABS Airbag gibi bilumum güvenlik sistemleriyle entegre bir şekilde çalışmalı ki yararlı olabilsin.200 ile giden bir aracın hızını karşı tarafa en az hasar verecek bir noktaya getirilebilirse sistem amacına ulaşır.

Biz burada tartışa duralım belkide Mercedes bu sistemi geliştirdi.Reklam vasıtası ile bunun gerçek hayatta mümkün olabileceğini anlatmak istiyor olabilir.

Kim bilir ?
bunlar da ilginizi çekebilir