indiglo kadranların çalışma prensibi. neon lambasının çalışmasına benzer. elektronların ve pozitif yüklü boşlukların ışınımsal rekombinasyonu sonucu, uyarılmış elektronlar enerjilerini foton(ışık hüzmeleri) şeklinde yansıtır.

reaksiyon sonucu oluşan ışık hüzmeleri ısıdan(akkorluk) dolayı değil farklı kimyasal bir tepkimenin ürünüdür. ikisi karıştırılmamalıdır.
Yazar burada gösterge panelinde kullanılan aydınlatma teknolojisini açıklamış. Anlatıklarını çok karmaşık bulmam üzere kısa bir araştırma yaptım. Anladığım kadarıyla şöyle özetleyebilirim:

Bu aydınlatma teknolojisi iki katman arasında bulunan fosfor ve/veya benzeri maddenin içinden geçen elektrik akımına kimyasal tepkimesi sonucu parlaması ile çalışır. Yani bu iki katmana elektiriği (alternatif akım) verdiğinizde arasındaki kimyasal parlamaya başlıyor. Kimyasal dediğime bakmayın, sağlık açısından hiçbir zararı yok ve uv ışını yaymıyor. Işık kaynağı olmaktan ziyade bulunduğu yüzeyi aydınlatarak görünürlüğünü arttırıyor.

Kol saatlerinin, hesap makinalarının hatta eski telefonların arkaplanlarındaki homojen aydınlatmanın teknolojisi de budur. Çalışma presibini açıklayan videoyu 1:21'den itibaren izlediğinizde daha net anlayabilirsiniz.

Küçükken hep merak ederdim böyle homojen aydınlatmayı nasıl yaptıklarını, bugün öğrenmiş oldum (buradan öğrenmeme vesile olan yazara saygılarımı sunarım).

Bu teknolojinin güzel tarafı çok az elektrik tüketmesi ve esnek kullanım alanlarının olması. Mesela internette gördüğünüz karanlıkta parlayan aston martin modelinin boyasında da bu teknoloji kullanılan katmanlar bulunuyor.
Hatta güzel bir video ile bu teknoloji ile neler yapılabileceği konusunda zihinlerimiz açılabilir.

Ek görsel: nissan
lüminesans, maddelerin enerji emerek oluşan dalgalanma sonucu ışık dalgaları yaymasıdır.

televizyonlarda da kullanılan bu sistem, fosforun elektron bombadırmanına tutularak kararlı halden kararsız hale geçmesini sağlar. yüksek enerji seviyesinden tekrar kararlı hale geçerken ise bu elektronlar foton(ışık hüzmeleri daha kaba tabirle görüntü) saçar. yani kısa dalga boyları uzun dalga boylarına çevrilmiş ve yüksek enerji soğurulmuş olur.

floresan, xenon gibi aydınlatma sistemlerinde de bu esas alınır.
Örnek verilen bu videoda müthiş bir zeka ürünü olan ve ülkemizden çıkan, Tübitak'ın da sonuna kadar desteklediği müthiş projeden nasılda esinlenildiğini görüyorsunuz. Keşke daha fazla destekleselerdi de onlardan önce biz yapsaydık.
Proje için; Kapı Sinyal Bandı
bunlar da ilginizi çekebilir