Youtube da nasıl yapılmış videoları izlerken denk geldim.Hayalimde ki bisiklet tasarımına sahip olduğunu görünce videoyu sonuna kadar izledim.Bisikleti inşaa eden kişi gerçekten profesyonel bir iş çıkarmış.Video da bisikleti inşaa ettikten sonra bir test sürüşüde yapıyor.


Elektrikli Bisiklet Teknik Özellikleri:

Güç: 3000W sürekli, 5000W tepe (~ 4-7 beygir gücü)
Ağırlık: 120 lbs (54 kg)
Azami hız: 56 mil (90 kph)
Menzil: 30 mil (~ 50 km), ortalama arazi

Youtuber videonun altında yapım sürecini anlatmış ;

Bu benim en sevdiğim yapılardan biriydi. Her şey iyi gitti ve bisiklet harika çalışıyor! Videoda görebildiğiniz gibi, buradaki yollar o kadar kötü ki neredeyse tekrar kirlenmeye ve onu ayda bir kez derecelendirmeye daha iyi giderdik (bunun yerine sokağın omzuna sürmek zorunda kaldım - bu ne kadar kötü ). Onlar kaba, tencere delikleri ve yükseltilmiş menfezlerle doludur ve bu bisikletin yapısal bütünlüğü için iyi bir testtir. 200'den fazla km sonra, şu ana kadar 0 sorun yaşadım ve gelecekte ortaya çıkacak herhangi bir şey beklemiyorum. Bu bisiklet sağlam. Çerçevesi temel olarak, bir cam elyaf takviyeli tutkal-lamine kiriş, sonuçta.

Ağırlığa gelince, şasi ~ 60 lb'dir ve toplamda bisiklet 120 lb ağırlığındadır. Bu, 100 lb ağırlığında olan LMX serbest sürüş motosikletine benzemektedir. HP cinsinden eşit büyüklükte bir motora sahip bir motosiklet (100- 125cc = ~ 6-8 hp 1hp başına ~ 15cc avg) yaklaşık 200-250 lbs ağırlığındadır, bu yüzden bu bisiklet bu konuda büyük bir avantaja sahiptir.

Motor, 3000 watt sürekli çıkış, 5000 watt tepe değerine sahiptir. Sarp tepeleri hızlandırmak ve tırmanmak için ihtiyacım olandan çok daha fazla tork (max 85 Nm) var. En yüksek hız 90 kph civarında, ancak bu yollarda sadece 80 kph'a kadar çıktım - benim gibi bir acemi için bunun ötesine geçmek için çok zorlar, hala o kadar hızlı sürmeye alışmaya başladım iki tekerlek üzerinde lol. Yine de, gerektiğinde, trafiğe ayak uydurmak veya yavaş sürücüleri kullanmakta zorluk çekmez.

Akü, 72V / 25Ah bankası oluşturmak için seri paralel konfigürasyonda kablolanmış on lityum 40V / 5Ah Greenworks yard aleti akü paketinden oluşur (akülerin nominal voltajı 36V'dir) Terminal, tam olarak aynı uzunlukta bloklar, böylece iç direnç, her birinde aynıdır, böylece paketlerin hepsi eşit olarak yüklenir ve deşarj edilir ve her zaman aralarında mükemmel bir denge sağlanır. İçlerinde bir BMS var, bu yüzden bankayı yapma işini asgariye indirdi. Birkaç yıldan beri Greenworks yard araçlarını kullanıyorum, bu yüzden pillerini bu bisikletle kullanmanın çok yönlülüğünün işe yarayacağını anladım. Bireysel 18650'leri satın almakla aynı maliyete yakındılar, bu yüzden seçim bana hiç akıllıca görünmedi.

Videoda bisikleti yaklaşık 40-45 dakika süren ve sadece tam şarjın% 60'ını harcayan evden şehre ve geri dönüşe yaklaşık ~ 35 km'lik bir tur için alıyorum (yolculuğun zaman atlaması oldukça hızlandı. Zaman kazanmak için bit olduğundan, Youtube ekranındaki hız ve güç girişini görme konusunda sorun yaşıyorsanız yavaşlatmak için Youtube oynatıcıdaki hız ayarlarını kullanın). Sınıra kadar ittiysem, avg arazide şarj başına muhtemelen 45-50 km arasında olabilir. İdeal olarak, pil ömrünün mümkün olduğunca uzun süre dayanması için, yeniden şarj etmeden önce% 75'ten daha fazla boşaltılmaması gerekir. Bu, 10 yıl vs 2 yıl içinde onları değiştirmek arasındaki fark anlamına gelebilir.

Toplamda bu proje bana yaklaşık 2000 Dolara (Kanadalı) mal oldu: motor ve kontrol ünitesi için 600 Dolar, batarya için 900 Dolar ve süspansiyon, kontrplak, çamurluklar, ışıklar vb. İçin ~ 500 Dolar. Bazı parçalar da eski yokuş aşağı mtb'imden geri dönüştürülüyor . Karşılaştırma için, 3000W elektrikli bir motosiklet satın almak - örneğin LMX 161-H gibi - bana 7800 Euro'ya ya da yaklaşık 12.000 Kanadalı'ya mal olacaktı! Bu olmayacak lol.

Özellikleri:
Güç: 3000W sürekli, 5000W tepe (~ 4-7 beygir gücü)
Ağırlık: 120 lbs (54 kg)
Azami hız: 56 mil (90 kph)
Menzil: 30 mil (~ 50 km), ortalama arazi

Dingil açıklığı: 53 ”
Baş borusu açısı: 66 °
Süspansiyon hareketi: ~ 180mm
Tekerlekler: 26 "x 3" ön, 26 "x 3" arka
Koltuk yüksekliği: ~ 35 ”

Denetleyici: 72V / 60A
Motor: fırçasız hub motor
Pil: 72V / 25Ah

Bu, yakın gelecek için planlanan birkaç EV inşaatından sadece bir tanesi. Bir sonraki uygun çelik çerçeve üzerinde yapılacak - hazır ve bazı parçaları bekliyor. Rüzgar türbinleri ve güneş panelleri inşa etmek gayet iyi ve planladığım projelerden daha fazlasına sahibim, ancak bu eğlenceli ve gerçekten eski kamyonumu emekli etmem gerekiyor, bu yüzden EV'ler bir süre odaklanacak. Bu bisiklet iyi bir başlangıç, her geçen gün kamyonu kasabaya getirmek zorunda kalmamı engelliyor, ancak sınırları var.
bunlar da ilginizi çekebilir