Aşağıdaki adreste bulunan haberi okuduktan sonra başlığı açma gereği hissettim.

Aşırı hızlı olarak ağaca çarpan Tesla Model S alevler içinde kaldı


--- spoiler ---
Aşırı hız nedeniyle kontrolünü kaybedip ağaca çarpan Tesla Model S, çarpmanın etkisiyle birden alev aldı ve cayır cayır yandı. Sürücü ve ön koltuktaki yolcu hayatını kaybetti.
--- spoiler ---

Bu kazada ölüm sebebinde aşırı hız ve kontrolün kaybedilmesinin büyük rolü olduğu ortada lakin elektrikli araçlarda kullanılan pillerin ne derecede güvenli ya da riskli olduğu henüz bilinmiyor.

Haberde yazdığına göre piller sebebiyle yanan birkaç tane daha tesla var. Henüz Samsung Note 7 telefonlarının pillerinin patlaması sebebiyle yaşanan olumsuzluklar unutulmamışken bir de bu haberi görmem darbeye maruz kalan pillerin ne kadar tehlikeli olabileceğini bir kez daha ortaya koydu.

Belki düşük bir ihtimal ama seyahat esnasında pillerin aşırı ısınmayacağının / yangın çıkarmayacağının ve dahi patlamayacağının garantisi varmı? Mesleğim itibari ile biliyorum ki elektrik yangınları hele ki batarya yangınları yanma hızları çok yüksek, belki de söndürülmesi en zor olan yangın çeşidi.

Bu haber benim tesla'dan ziyade tüm elektrikli araçlara bakış açımı pozitiften nötr duruma çekmeye yetti.

Birçok değişkenin bulunduğu trafikte elektrikli araçlar yaygınlaştıktan sonra meydana gelecek türlü kazalarda, araçlar yüksek yangın ve patlama riski barındırıyor ise, korkarım bu elektrikli araç piyasasını ciddi derecede sarsacaktır.

(bkz: tesla)
(bkz: tesla model s)
geçenlerde de bir Toyota C-HR modelinde zuhur eden olay.
Kervana katılan yen, isimlerden bir tanesi ise Toyota C-HR
Silinsin...
Elektrikli otomobiller cok yeni teknoloji, ister istemez boyle aci kayiplar yasanabilir keske hic olmasa fakat boyle seyler olmak zorunda. Lpg nin ilk donemlerini hatirlayabilirsiniz. Bomba gibi patlayan araclari
Petrol lobisinin desteklediği tehlike. Şaka bir yana hemen ateşe mazotla koşan var(mazot burda daha 2017 de satışa sunulacak C-HR hibrit). Mazotun alev almayacağını bu mecradaki herkes bilir, bre cahil ne diye kendini afişe ediyorsun?
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri