Henüz Türkiye'de yeterli alt yapı olmadığı için yaygınlaşmayan teknolojidir. Elektrikli araba alan adamın şarj edebileceği bir yeri olmadığından dolayı mevzu patlıyor. Şarj istasyonlarının artması gerekli.
şimdilerde her ne kadar popüler olmasa bile yakın geleceğin vazgeçilmezlerinden biri olacak sistem. bunların babası benim gözümde Tesla Model Sdir.
bir türlü ısınamadığım, ruhsuz arabalardır.
ses yok, ağırlıklarından dolayı dinamik değiller. ileride bu sorunlar çözülecektir ama şu an için almayı düşünmem.
ağırlık ve menzil sorununu çözmedikleri sürece projeden, üretim hattına geçmesi hala uzak olan arabalardır
Okuduğum bölüm(elektrik-elektronik) nedeniyle sevdiğim ama aynı zamanda tam bir petrolhead olduğum nefret ettiğim arabalar.
İnanılmaz bir paradoks içindeyim. Aynı zamanda yeni arabalardaki multimedya sistemlerini, sürüş asistanı sistemleri, elektronik güvenlik sistemlerini nedense sevemiyorum.

Peki ileride bir gün hibrit alır mıyım ? Sırf elektrikli değil de, hem elektrikli hem de benzinli motora sahip olan bir araba alabilirim. Çünkü hibrit arabaların arasında peugeot 308 r hybrid gibi bir makine de var.
Çin gibi elektrigin fosil yakitlardan elde edildigi ulkede benzin ve dizellerden daha cok cevreye zararli olan türdur . Norvec te yasiyor iseniz evet cevre dostu
batarya üretim maliyetlerinin önümüzdeki beş sene içerisinde düşürerek daha ucuza satılması beklenen arabalar. teknoloji çok yeni olduğu için muhtelemen üretim kısmı çok verimli değil. hem menzillerin uzaması hem de daha ucuza mal edilmesi planlanıyor.

öte yandan diğer bir sıkıntı ise batarya dolum istasyonları. bu ağın genişlemesi lazım ki, insanlar kafalarında bir soru işareti oluşmadan rahatça binebilsinler.

amerika'daki emisyon skandalı sonrası volkswagen'den istasyon ağının genişlemesi için istekte bulunmuşlar. yaptınız bir şey bari şu istasyonları kurup biraz suçunuzu hafifletin minvalinde. gerçi vw, sırf kendi arabalarını şarz edecek bir ağ geliştirir.
çin'in, cenevre'de tanıttığı yeni trev yani turbine recharging electric vehicle konseptiyle çığır açmaya hazırlandığı modeller.

mikro bir türbin vasıtasıyla tekerlekler döndükçe bataryalar dolmaya devam edecek. ilk sunulan prototipte menzilin 2000km civarı olduğu iddia ediliyor. üstelik yakıt tüketimi 0.18lt/100km civarında. bahsi geçen araç ise 1030bhp gücünde.

fuarda ilgi görürse techrules firması bu sistemi daha uygun motor hacmine sahip bir şehiriçi arabasına entegre edecek ve seri üretime başlayacak.
300-500km arası menzilden kıvranan otomobil devlerinin çin'in hamlesini görünce ne yapacağını merak ettiğim teknoloji. mantık olarak bu harcanan elektriğin bir kısmının geri kazanılabilmesi lazım. çin yaptım diyorsa gerçi bir eksiklik vardır ama petrol şirketlerinin elektrikli araba üreticileriyle danışıklı dövüşünü engelleyebilir.
renault'nun römorklü batarya sistemi ile menzilini uzatmayı planladığı araçlar. kimse düşünememişti böyle bir sistem reno'cuğum, ne kadar kullanışlı duruyor.

foto 1
foto 2
foto 3
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri