abs ve asr ile birlikte çalışan sistemdir. Bunlar olmadan esp var olamaz.
Bir beyin arabadan gelen tüm verileri sürekli işler, sürücünün gitmek istediği yön ile arabanın gittiği yönü sürekli karşılaştırır. Örnek olarak sürücü sola gitmek istediğinde araba önden kaymaya başlar ise esp sol arka tekere fren uygulayarak arabanın burnunu gitmek istediği yöne doğru doğrultur. Ülkemizde bu sistem sayesinde hayatta kalan genç sayısı azımsanmayacak kadar fazladır.

Yan gitmek isteyen bünyelerin katilidir.
Tamam hobi olarak bu teknolojiyi arabaya yine koy ama kapanabilsin güzel kardeşim.
asr'si kapanmayan modeller karda cinnet sebebidir. Hayat kurtarır,ancak o tuşu oraya koyun birader!
Benim fikrime göre eğer bir hothatchte kapatılamıyorsa üretici firmanın o arabanın limitine ve limitteki davranışlarına güvenmediğini gösterir.
Örnek olarak polo gti gösterilebilir.
Kapatılamayanları kanser sebebi olan teknoloji.

Yapmışsın koymuşsun arabaya tamam hocam da şunun kapanabilmesi gerekiyor anlıyor musun? Adam belki piste çıkacak, belki karda eğlenecek o tuşun olmaması insanların bütün keyfini kaçırıyor.
Aslında bunun kapanma tuşunu koymayan markaların aracın limitine ve limitlerdeki davranışına güvenmiyor olması ilkel bir duygu gibi geliyor bana. (İlkel derken bildiğin petrolhead kafası yani) İşin açığı ben de böyle düşünüyorum fakat tek sebep veya aslında hiçbir sebep bu olmayabilir. Limitlerine güvenilmeyen bir otomobil sadece esp sistemine güvenilerek üretilemez gibi geliyor bana. Yanlış da düşünüyor olabilirim fakat esp'si tam kapanan bir otomobil zaten limitlerde güvenli bir şekilde gezemez. Bu hangi otomobil olursa olsun sürücü becerisine kalmış bir hadise. Yani espsi tamamen kapanan bmw ile esp tamamen kapalıyken doğru müdahaleler yapamayıp 40'la yanlarken kaza yapanlar da var, espsi açık arabayla yapan da var. Bunun amacının aslında bu olduğunu düşünmüyorum. Belki zorla alınan güvenlik önlemleri olabilir. Yakın zamanda bu esp kapatma tuşunun olmaması ile ilgili markalar bazında bilimsel bir yazı okumuştum fakat şuan bulamadım ve aklıma gelmedi. Bulduğum zaman edit ile şenlendireceğim.
bunlar da ilginizi çekebilir