Genellikle kadınların ve acele ile evden çıkmış olan sürücülerine başına gelen absürt durum. El freni arka tekerlekleri kitlediği için genellikle farkına da varılmaz. Siz gitmek isteyince tam olarak kilitlenmemiş olan arka tekerlekler dönerler ama dönmesi gerektiği kadar da dönemezler.

Tam olarak dönmesi gereken hızda dönemeyen arka lastikler kısa bir yolculuğun sonucunda patates olurlar, aynı zamanda el freni mekanizmasının telleri gevşer, balatalar tükenir.

El freninin inip inmediğini önünüzdeki dashboard'dan kontrol etmeniz en mantıklısıdır.
bir süre sonra yanık kokusunun eşlik ettiği eylem.

yeni nesil arabalarda öterek uyarı veriyor ve bu durumla pek karşılaşmıyorsunuz bile.
kırmızı ünlem işareti ile gösterge ekranında uyarısı düşen hareket.
lisedeki ingilizce hocamı hatırlatan hareket.

kadın sabah çok zor geldiğini anlatmıştı bir kere. "ya çocuklar basıyorum basıyorum araba gitmiyor, bir garip" demişti de biz de dersi kaynatmak için bunu fırsat bilip olayın üstüne gitmiştik. hocam şundandır, hocam bundandır diye diye o yaştaki aklımızla arabalar hakkında bildiğimiz her şeyi ortaya döküyorduk. bujiler meme yapmıştan hidrolik direksiyona kadar her şey söyleniyordu. 30 dakika konuyu tartıştık nerdeyse, kimse nedenini tam olarak çözemedi, derken arka sıradan bir arkadaş tamamen geyiğine "hocam el frenini indirdiniz değil mi gelirken" diye gülmeye başladı. hoca düşündü taşındı, sonra birden kızarmaya başladı.

gün sonunda kocasını, kocası da servisi çağırmıştı, arabanın balatalar bitmişti zira.
Genellikle acelesi olan bünyelerin yaptığı eylem.
acemi şoförlerin başına gelebilecek hadise, şayet en dalgın gününüzde dahi olsa kontağı çevirip vites takma yetisi ve bilinci ne ise, aynı düzeyde el o el frenine gidecektir, gider, gitmelidir.

Bunun bir diğer aşaması, ilk kez bindiğiniz ve garip garip el freni yapan otomobillerde olabilir. Fiat 500L, citroen cactus gibi falan. Düzgün el frenleri yapın kardeşim.

Elektronik el frenleri ile acemi şoför dahi olsanız önüne geçilmiş hadise. Çoğu sistem kemeriniz takılı ise kavrama noktasında elektronik el frenini devre dışı bırakır, bazıları kemer takılı olmasına gerek duymaz. Otomatik devre dışı kalmayanlar ise zaten aracın kalkmasına izin vermez ve devrede olduğunu anlamanızı sağlar.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri