milli eğitim bakanlığı tarafından yapılan ve motorlu taşıtlara dair bilgiyi ölçen sınavdır.
belirli bir aralığı yoktur. yılda toplam 6-7 kere yapılır. bu sınavı geçen adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanır.

toplam 50 sorudan oluşan ehliyet sınavında 3 bölüm vardır:
(bkz: ilkyardım bilgisi) (13 soru)
(bkz: trafik ve çevre bilgisi) (27 soru)
(bkz: motor bilgisi) (10 soru)
İlk yardım bölümünde saçma sapan sorular sorulan sınav.

Öyle sorular sorulur ki okuduğunuzda şüphe edersiniz.
13 şubat'taki sınavla beraber trafik adabı sorularının dahil olacağı sınama türü. altı sorudan 12 puanlık bir kısım olacakmış. motor bilgisinin yerine konulacakmış. sınava girenlere kolaylık sağlanacağını düşünüyorlarmışmış.

o eğitim sürecinde zaten doğru dürüst bir şey öğretilmiyordu, şimdi iyice goygoya dönecek. 'kasap'tan ehliyet alan arkadaşlar trafikte artacak!

kaynak
yeni eğitim müfredatlarında şu kısmı oldukça dikkatimi çeken sınav.

--- spoiler ---
trafik âdâbı dersinde, âdâbı-ı muaşeret, sorumluluk, yardımlaşma, hoşgörü, nezaket, saygı ve sabır gibi konu başlıklarının ele alındığını belirten aydın, ayrıca kurslarda makas atmak, arabada sesli müzik dinlemek, araçtan çöp atmak gibi konuların da işlendiğini ifade etti.
--- spoiler ---

zaten trafiktekiler bize yetiyordu, bunların eğitimini mi veriyorlar bir de? hani bu sınav insanların trafikte gezmeye ehil olduğuna karar veriyordu?
niye kolaylaştırılmaya çalışıldığını bir türlü anlayamadığım sınav. aslında hayati önem taşıyan bir konuda insanları ölçüyoruz. daha güvenilir, daha seçici olmamız gerekirken daha bayağılaşıyoruz. herkes ehliyet almak zorunda değil ki. nasıl herkes doktor olamıyor, herkes ressam olamıyorsa bu işe yatkın olanlar kullansın. niye zorlama sürücüler yetiştiriyoruz ki...
direksiyon sınavında iki hamlede paralel park yapamayana ehliyet verilmediğini duyduğum ve "yok ananın nikahı" dedirten sınav.

la mal sürüsü! (bu saçmalığı teklif edenler ve onaylayanlaradır lafım)

hangi vatandaş iki değil de üç veya daha fazlada hamlede paralel park ettiği için trafiği, kendi canını veya başkasının canını ya da malını tehlikeye sokmuş bugüne kadar?

maksadınız sınav harcından vurgun yapmak mı?

küfür edicem de gg olmasın diye etmiyorum.
Bundan yıllar önce kazandığım sınavdır kendisi.
Sınavı kazanamayanlarla dalga geçmiştim o kadar, sonra birde ne olsun ilk sınavdan bende kaldım.
Daha sonra anladımki bilmemek değil öğrenmemek ayıpmış.
2. sınavdan 1 gün önce yaklaşık 1 buçuk saat çalışarak geçmiştim sınavı.
Bu arada ehliyet kursunada 18"ime girdiğim gün kaydolmuştum.
Vay be ne günlerdi.
son derece basit ve seçici olmayan bir sınavdır. ehliyeti herkes alabilir bu yüzden övünülecek bir durum değildir. ehliyet aldıktan sonra sürücünün kurallara uyup uymadığını kontrol eden bir sistemimiz olmadığı için standart bir sürücü ehliyeti aldıktan 1 ya da 2 yıl işinde magandaya dönüşme olasılığı vardır. ülkemizdeki sürücü kalitesi avrupa ile karşılaştırılınca çok geridedir.

sürücülük yanlama, makas atma ya da 7 bin devirde vites atma değildir. sürücülük optimum ulaşımdır, a dan b noktasına olabildiğince güvenli ve zaman kaybı yaşamadan gitmektir.

bana diyebilirsiniz ki "yahu emekli gibi araba sürersek ülkeden yarış pilotu mu çıkar biraz heyecan olmalı"
-bu sözlere karşılık en yavaş ve en yaşlı sürücü ortalamasına sahip finlandiya'dan örnek verebilirim. bu ülkenin tanınmış bir çok kaliteli pilotu var özellikle ralli alanında harikalar bu yavaş ve emekli gibi araba süren adamlar.

peki bizim genç ve hevesli ülkemizde tanıdığınız kaç tane pilot var?
elektronik ortama kaymaya başlayan sınav. istanbul'da iki tane olmak üzere toplam 22 e-sınav merkezi açılması planlanıyormuş.

kaynak
"heyecan kriteri" getirilen sınavdır.
yenilenen “direksiyon sınav kılavuzu”na göre; direksiyon başında heyecanını ve telaşını yenemeyen adayın sınavı iptal edilecek. böylece trafik heyecanını yenemeyenler trafiğe çıkamayacak. bu da trafiğin gizli canavarlarının temizlenmesi demek. mantıklı bir hamle olmuş.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri