Silindir içerisindeki bazı sorunlar neticesinde silindir içerisine alınan yakıtın tamamı yanamaz. fakat motorun sorunsuz çalışması için yanma odasında ideal bir hava - yakıt karışımına ihtiyacı vardır. egzoz sistemini baştan anlatmamıza gerek yok. en basit şekliyle anlatmak gerekirse egzoz bu silindir içerisindeki gazı dışarı atar. haliyle bu işlem gerçekleşirken yanması gerçekleşmeyen yakıt da egzozdan dışarıya çıkar.

eğer silindir içerisine temiz ve yeterli hava emilemiyorsa bu sorun ile karşılaşılabilir. hava filtresini değiştirmek, sensörleri kontrol ettirmek veya enjektörleri kontrol ettirmek buna çare olabilir. Eğer sorun silindir içerisine giren veya giremeyen hava ile ilgili değilse silindir içerisine giren fazla yakıttan da kaynaklanıyor olabilir. bu daha sıkıntılıdır ki bunun nedeni enjektörlerdir.

benzinli motorları ele aldığımızda ise ideal yakıt - hava karışımından ziyade sorun ateşlemede de olabilir. yani bujilerde. gerekli ateşleme gerçekleşmez ise gene silindir içerisinde kalan yanmamış yakıt egzozla atılabilir.
egzoz sisteminden atılan gazları doğaya daha zararsız hale getirmek için dizellerde partikül filtresi benzinlilerde ise katalitik konvertör bulunur. egzoz sistemine atılan yakıt öncelikle mecburen bu bahsi geçen filtrelere gelir. çiğ yakıt burada yanabilir ve bu da fazlasıyla egzozdan yakıt kokusu gelmesine neden olur. yüksek devirlerde ise yakıtın kokusu hem gelir hem de yakıt atımı gerçekleşir. bundan dolayı da gri veya siyah duman çıkışı da görülebilir.
Mis kokar o.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri