Gönderilen yakıtın havayla karışıp yanmaya vakti olmadan çıkması dolayısıyla atılan dumandır. Egzoz sübapları açıldığında fazladan gelen yakıtın yanması bitmeden çıkması durumudur. Hızlı giden dizelllerin hemen hemen hepsinde olur. (bkz: Chip Tuning)
Araç yazılımı ile yakıtı açılmış olan dizel motorlarda genellikle görülür. Standart halinden daha hızlı olduğunu anlamına da gelir aynı zamanda. Bir de eğer katalitik konvertör iptali var ise daha da çok görülür.
Kaldırımda yürürken üstüme doğru gelirse 'HAYVAN' diye çıkıştığım duman. Yanlış anlamayın arabanın sahibine değil dumana sövüyorum.
Gelecegimizi , cocuklarimizin gelecegini , dogamizi dusunmeyenlerin ayrica zevk aldigi olaydir . After treatment system leri zaten onemli degil ki ne olacak NOx atarsin , HC , CO atarsin alt tarafi kanser oluruz.
Keşke o zehirli gazlar defolup gidebilse de biz de bol bol dumanlasak dediğim dumanlar.

Anlamadığım şu bu dünyada neden zevkli şeylerin hepsi zararlı.
Genelde aracın motorunun kullanılan yakıtı tam olarak ateşleyip yakamamasından dolayı gerçekleşir. Ancak bu durum dizel ve benzinli araçlarda farklı anlamlar ifade eder. Bu durumun oluşmasında etki eden bazı sebepler vardır. Bunlarda en temel olarak 2 sebep vardır. 1. sebep olarak hava filtresinin tıkalı olmasıdır. 2. sebep ise aracı devirsiz kullanmaktır. Çözüm olarak aracın genel bakımları yapılırken yağ filtresi, hava filtresi ve motor yağının kaliteli markalar kullanılması önerilir.
eskilerin genelde aracın yağ yaktığına kanaat getirdiği durum. şüphelenen şöförlerin egzoz borusunun çıkışına kırmızı kurdele bağladığı rivayet edilir.
rollde yaparsanız arkanızda kalan aracın arıza ışığı yakmasına sebep olacak hede.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri